Yazarlar OpenAI ve Microsoft'a dava açıyor

Kasım ayında, bir grup yazar, OpenAI ve Microsoft’u AI teknolojisini eğitmek için başkalarının fikri mülkiyetini izinsiz kullanmakla suçlayan bir dava açtı.

Yazarlar OpenAI ve Microsoft'a dava açıyor

Şimdi ise daha fazla yazar, çalışmalarını OpenAI'nin GPT büyük dil modellerini (LLM) eğitmek için kullandıkları için şirketlere dava açıyor. Toplu davanın sanıkları şirketleri "telif hakkıyla korunan eserlerin kitlesel ve kasıtlı olarak çalınması"yla suçluyor.

Şikayetlerinde, profesyonel yazarların "araştırmalarını finanse etmek için sınırlı sermayeye sahip oldukları” ve "genellikle projelerini kendileri finanse ettikleri" belirtiliyor, "milyarlarca dolarlık sermayeye hazır erişime sahip olduklarını" ve davacıların "bir milyar doların üzerinde ticari endüstri inşa etmek için telif hakkıyla korunan eserlerini basitçe çaldıklarını" iddia ediyor. Şikayette, telif hakkıyla korunan eserleri kullanmanın şirketlerin "kasıtlı bir stratejisi" olduğu ve yazarlara ödeme yapmamanın sanıklara "daha da yüksek bir kar marjı" sağladığı belirtiliyor. Davacılar, şirketlerin kar paylaşımı gibi alternatif finansman seçeneklerini araştırabileceklerini ancak bunun yerine "çalmaya karar verdiklerini" de ekledi.

Yazarlar OpenAI ve Microsoft'a dava açıyor

Sanıklar tarafından ihlal edilen çalışma başına 150.000 dolara varan tazminatın yanı sıra "bu zararların tekrarlanmasını önlemek için" kalıcı bir ihtiyati tedbir talep ediyorlar.

OpenAI, aralarında kurgu yazarları George R.R. Martin, John Grisham ve Jodi Picoult'un da bulunduğu, kreatiflerin çalışmalarını LLM'lerini eğitmek için izinsiz kullanmakla suçlayan, giderek büyüyen bir dava listesiyle mücadele ediyor. Aralık 2023'ün sonlarında The New York Times, gazetenin makalelerini yapay zeka eğitimi için kullandıkları için şirkete ve en büyük destekçisi Microsoft'a dava açmıştı.