Yazılım

Chrome'un yeni sürümü 66 çıktı!

Google, uzun süredir geliştirmekte olduğu Chrome 66 tarayıcısını, Windows, Mac, Linux, Android ve iOS için indirmeye açtı.

Chrome'un yeni sürümü 66 çıktı!

Google, Chrome 66 tarayıcısını Windows, Mac, Linux, Android ve iOS için indirmeye açtı. Getirilen güncelleme ile Chrome 66'daki bazı yeni özellikler arasında medya ögelerini otomatik oynatma, parolaları dışarı aktarma ve çeşitli güvenlik düzeltmeleri içermekte.

Chrome 66'ya eklenen en büyük özelliklerden biri, varsayılan olarak içeriğin otomatik olarak oynatılması. Örneğin, bir bağlantıyı yeni sekmede açtığınızda, YouTube videoları artık otomatik olarak oynatmadan önce sizin onayınızı alacak.

Chrome'un yeni sürümü 66 çıktı! - Resim : 1

Google, bir süredir tarayıcısında sesli olarak daha iyi kontrol sağlamanın yolları üzerinde çalışıyordu. Geçtiğimiz yıl, Google Yazılım Mühendisi Mounir Lamouri, en sık görülen kullanıcı endişelerinden birinin “beklenmedik medya oynatma” olduğunu belirterek, tarama yaparken istenmeyen gürültülere neden olan veriler gücü daha fazla tüketiyor açıklamasında bulunmuştu. Ocak 2018'de, Google Chrome 64 üzerinden bir sekmeyi sağ tıklayıp "Site Sesi Kapat" seçeneğine dokunarak belirli siteler için sesi devre dışı bırakabilme özelliği eklenmişti.

Güvenlik düzeltmesinin yapıldığı Chrome’un yeni sürümünde ''Site İzolasyonu'' adı verilen özellikle güvenlik arttırılırken, Windows platformunda üçüncü taraf yazılımlar sebebiyle gerçekleşen Chrome çökmeleri de azaltılmış durumda. 

Chrome 66 ile birlikte kullanıcılar Ayarlar > Gelişmiş Ayarlar > Şifreleri yönet bölümünden Şifreleri dışa aktar seçeneğine tıklayarak kayıtlı olan parolalarını .csv formatında dışarıya aktarabilecekler.

Yorumlar
hemdem
tessekur ederim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.