Yazılım

Yerli işletim sistemimiz Pardus 2013 kullanılabilir

Pardus'u evdeki bilgisayarlara yüklemeniz mümkün olacak.

Yerli işletim sistemimiz Pardus 2013 kullanılabilir

TÜBİTAK tarafından geliştirilen Türkiye'nin yerli işletim sistemi Pardus, 2013 kullanıma sunuldu. Yerli işletim sistemi ilk önce, kamu kurumları ve özel sektörün kullanımına sunulmuştu. Bu işletim sistemini şimdi de evdeki bilgisayarlara yüklemeniz mümkün olacak.

Pardus'un tanıtımını yapan, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak konuyla ilgili olarak, " Kritik kütle olarak kamuyu seçtik. Kamu kurumlarına daha yakın olmak için kamu kurumlarına daha iyi hizmet verebilmek için Ulakbim'i yani Ankara'daki bu merkezi açtık böylece operasyonel maliyetleri düşüreceğiz. Kamu kurumlarına daha yakın olabileceğiz. Hemen bir şey olduğunda hızlı müdahale edebileceğiz." Dedi.

1364281677_parduskedi.png

Fatih projesi kapsamında okullardaki akıllı tahtaların yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı, tüm askerlik şubeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Adalet Bakanlığı gibi önemli kurumlarda Pardus'u kullanıyor.

En düşük hızdaki bilgisayarlarda bile kullanılabilmesi mümkün olan Pardus, elektrik kesintisi olmadığı sürece 1 yıl boyunca bilgisayarda hata vermeden sürekli çalışabiliyor. Ayrıca işletim sisteminde virüs tehlikesi de çok düşük.

Pardus'u indirip bilgisayara kurmak mümkün ancak şimdilik kamu kurumlarının kullanımına açık durumda ve sistemin kamu kurumlarında yaygınlaşmasının ardından tüm Türkiye'de kullanılabilecek.

Şimdilik sadece bilgisayarlarda kullanılan Pardus, yakın zamanda mobil cihazlara da uyumlu hale getirilecek. Pardus'u  bilgisayara kurup kullanmak isteyenler "pardus.org.tr" adresinden indirebilirler.

Yorumlar
zeliha
işletim siztemleri final ödevim açıklarsanız sevinirim 5 arasürüm 9 anasürüm leri de hangileri
Cevapla
nadir
yerli malı yurdun malı en azından günlük bilgisayar kullanıcıları için yeterli seviyede üst düzey kullanıcılar windowsla birlikte iki işletim sistemi veya wmvare ile kullanabilir.
Cevapla
s@mi
pardus şık ve hızlı bir işletim sistemi.bi ara kurup kullanmistim.ama destek yoktu o zaman güncelleme yoktu.bırakmıştım.yeniden deneyebilirim.mobil versiyonuda çıkarsa süper olur.
Cevapla
sireno
ruuj o resme on sene baktinda cevirip arkasina bakmak hicmi. aklina gelmedi asil simdi rezillige bak birde turkiyede yasiyorsun kendine bi cimdik at. uyan ey ruh ve pardusu kur 1-2 ay kullan incigini boncugunu öğren sonra yorum yaz
Cevapla
ali
ben virtual box ile yükledim güzel çalışıyor stabil bir işletim sistemi gnome versiyonunu yükledim ilerde pcye kurmayı düşünüyorum ancak bazı menüleri hala ingilizce onlarıda türkçeye çevirmeliler yoksa ne anladım türk işletim sisteminden windows amerikan ama her menüsü türkçe bunu halletmeliler
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.