Google Play Oyunlar'ın iOS desteği kesiliyor!

Google, şok bir karar ile Google Play Oyunlar hizmetini iOS platformundan çekme kararı aldı. Peki, Google'ın bu kararı almasındaki sebep ne?

Google Play Oyunlar ile tanıştığımızda sene 2013'ü gösteriyordu. O sıralar Apple'a rakip olmak için çabalayan Google, iOS'teki Game Center platformuna benzeyen bir platform olan Google Play Oyunlar ile karşımıza çıkmıştı.

Google Play Oyunlar sayesinde Android ve iOS kullanıcıları oyunlarda elde etmiş oldukları skorları karşılaştırabiliyor, kupalar kazanabiliyor ve birbirlerine meydan okuyabiliyorlardı.

Google, bugün açıkladığı sürpriz karar ile Google Play Oyunlar'ın iOS desteğini sonlandırdı. Aslında bunun sinyalleri Aralık ayında verilmişti.

Google, iOS'teki GPGS kullanımının düşüklüğü nedeniyle yeni iOS hesaplarının oluşturulmasına yönelik desteğin sona erdirmişti. Buna ek olarak, en yeni Native SDK sürümü (2.3) artık iOS ile entegrasyonu desteklemeyecek ve bunun için bir güncelleme yayınlanmayacak.

1491372115_google-play-games.jpg

Geliştiriciler, GPGS hizmetini etkileşim ve raporlama araçlarını yoğun bir şekilde kullanıyor. Ancak; Hediyeler, İstekler ve Görevler için daha düşük bir kullanıma sahip. Bu nedenle, Hediyeler, İstekler ve Görevleri özelliğinin desteği direkt olarak kalkacak.

Bu özellikleri kullanan geliştiricilerin kaldırmayı planladığı geliştiricilere yardımcı olması için GPGS 12 ay boyunca açık tutulacak ve 31 Mart 2018 tarihinde servis devre dışı bırakılacak.

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Google Play Oyunlar'ın iOS desteği kesiliyor!

   Google play oyunlar ile 2013'de mi tanıştık? Ben 2011'de falan android marketten oyun indirip oynadığımı çok net hatırlıyorum. Platformun ismi değiştiği için mi 2013'ü kabul ediyoruz ? O kısmı anlayamadım? Çünkü daha önce de okumuştum 2013 diye ve ilgimi çekmişti...

   Misafir 06 Nisan 2017 11:20 Perşembe (0) (0)