Türk girişimciden kendini onaran zırh!

TulparTech kurucusu Enis Yaşar ile beraberindeki doktora öğrencileri, kendini onaran balistik kaplama teknolojisini yerli imkanlarla geliştirdi.

Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi Enis Enis Yaşar, geliştirdikleri kendini onaran balistik kaplama teknolojisini Mimar ve Mühendisler Grubu'nun düzenlediği 2. MMG Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi ve Sergisi'nde tanıttı. Kendini onaran zırh-kaplama teknolojisi üzerinde uzun süredir çalıştıklarını ifade eden Enis Yaşar, teknolojiyi ilk defa yerli imkanlarla Türkiye'de geliştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Enis Yaşar, yerli imkanlarla geliştirdikleri teknolojiye ilişkin, şu bilgileri verdi; Geliştirdiğimiz kendini onaran balistik kaplamayı, savaş alanlarında ve askeri havaalanlarında kullanılan yakıt tankerlerinin dış yüzeyine, araçların yakıt muhafaza bölümlerine uyguluyorsunuz. Kaplama, muharebe esnasında yakıt tanker ya da tankına isabet eden şarapnel ve kurşun deliklerini bir saniyenin altında bir sürede onararak yakıtın dışarı akmasını engelliyor. Kendini onarma işlemi balistik koruma isteyen her türlü araca entegre edilebiliyor. Kaplamanın içerisinde bizim geliştirdiğimiz iki farklı polimer var. Kaplamanın bütünlüğü bozulduğu zaman, kurşun girdiği anda, normal koşullarda ayrı katmanlarda duran bu polimerler, birbirleri ile açılan deliğin içerisinde temasa geçiyor ve kimyasal tepkimeye giriyorlar. Kimyasal tepkime sonucu polimerler şişiyor ve katılaşarak oluşan deliği kapatıyorlar. Kaplama içerisinde tutuşma engelleyici kimyasallar mevcut. Bu kimyasallar da bir kıvılcım çıkmasını engelleyerek alevlenme ya da patlama gerçekleşmesinin önüne geçiyor.

1504870374_turk-girisimcidenkendini-onaran-zirh-teknolojisiesd6fuihlkwtplho19avca.jpg

Enis Yaşar, Türkiye savunma sanayisinin, bu teknolojiyi bugüne kadar ABD ve Fransa'dan satın aldığını hatırlatarak, Türkiye’de üretilen askeri kara araçlarının çoğu aksamını yerli imkanlar ile ürettiklerini ancak tüm araçların yakıt tanklarının kendini onaran kaplama ile kaplı olduğunu anlattı. 

Enis Yaşar, şöyle devam etti; Bu ürünü yurt dışından satın aldığımız için maalesef bütün aracı nerede ve nasıl kullanacağımızı, kaplamayı satın aldığımız ülkeler bize söyleyebiliyordu. Mesela, 'şurada kullanmayacaksın', 'şunlarla savaşırken bunu kullanamazsın' diyebiliyordu. Artık bu dönem bitti. Kendini onaran kaplama teknolojisinde yurt dışına bağımlılığımız bitti. Bu teknolojinin geliştirilmesinin, Türkiye’de malzeme konusunda başka ve daha ileri teknolojileri geliştirmemizin önünü açacağına inanıyoruz. Öncelikli hedefimiz, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın açtığı Akaryakıt Tankeri Projesi ile Milli Muharebe Tankı Projesi sırasında doğacak ihtiyacı karşılamaktır.

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Türk girişimciden kendini onaran zırh!

   zırh kendini onarıyor fakat her onarmasında zırhın gücü düşüor ve arasındaki tsnecikli yapı çoğalıyor

   Misafir 11 Eylül 2017 20:50 Pazartesi (0) (1)
  • Türk girişimciden kendini onaran zırh!

   amk çok biliyosan sen üretseydin

   Misafir 15 Eylül 2017 09:51 Cuma
  • Türk girişimciden kendini onaran zırh!

   Budur ....!

   Misafir 10 Eylül 2017 20:46 Pazar (0) (0)