Yurtdışı alışverişlerden stopaj alınacak!

Maliye Bakanı, yurtdışı alışverişlerde stopaj uygulanacağını açıkladı. Peki, stopaj uygulaması nasıl olacak?

Son dönemde ülkemizde yurtdışı alışveriş ile ilgili değişiklikler yapılmış ve yasal sınır olan 75 Euro, 30 Euro'ya düşürülmüştü. Bugün gelen haber ise yurtdışından alışveriş yapanları yine üzecek türden. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye'de mükellefiyeti olmayan firmalara vergi getirileceğini açıkladı. Eğer yurtdışından satın alacağınız ürün, Türkiye'de resmi olarak bulunmuyorsa alışverişlerinizden stopaj kesilecek.

Ağbal, “Örneğin; İrlanda’da faaliyet gösteren bir internet sitesi var. Türkiye’de işyeri yok. Türkiye’de yapılan işlemler var. Normalde vergileme hakkı Türkiye’de. Biz de Türkiye’den yurtdışına gidecek paralardan stopaj keseceğiz. Yurtdışındaki kuruluşa ödemeyi yaparken bankaya diyeceğiz” dedi.

Stopaja dikkat çeken Ağbal, “Vergi dairesine kayıtlı olup elektronik ticareti yürüten firmalarımız var. Bu işletmeler bakımından tevkifat yapılması yanlış olur. Biz bunu yapmak istemiyoruz. Ülkemizde vergi mükellefi olanlardan kesersek zorluk çıkarmış oluruz halbuki biz elektronik ticareti destekliyoruz. Daha çok yurtdışına yapılan satışlarda bir tevkifat çalışması var. Türkiye’de vergi mükellefi olan hiçbir şirkete bunu yapmayacağım” dedi.

1497251281_e-ticaretpromo.jpg

Maliye Bakanı Ağbal ayrıca internette yapılan ticaretin takibi için Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde 100-200 kişilik yeni bir birim kuracaklarını belirtti. Bu birim, e-ticaretin vergilendirilmesini sağlayacak ve tüm faaliyetleri izleyecek.

 

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Yurtdışı alışverişlerden stopaj alınacak!

   Adam benim odedigim paradan kesinti olacagi icin daha azi eline gececek. O zaman fiyat yukseltmesi lazim. Ulke bazli fiyatlandirma yapamayacagina gore Turkiye'ye gonderi yapmaktan vaz gececek.

   Misafir 12 Haziran 2017 13:27 Pazartesi (5) (1)
  • Yurtdışı alışverişlerden stopaj alınacak!

   içerde fiyatlar yükselsin millet bunun farkına varıp yurt dışından sipariş vermeye başlayınca da nasıl engelleriz onun derdine düşülmüş belli ki.

   Misafir 12 Haziran 2017 10:33 Pazartesi (3) (0)
  • Yurtdışı alışverişlerden stopaj alınacak!

   Kısaca diyorlarki. ucuz dandik uzakdogu malları kullanin......

   Misafir 12 Haziran 2017 10:18 Pazartesi (2) (2)
  • Yurtdışı alışverişlerden stopaj alınacak!

   hocam onlara vergi geliyor işte. yurtdışından gelirken vergi koyacaklar

   Misafir 12 Haziran 2017 14:22 Pazartesi