Akıllı saat pazarı! Kim ne kadar sattı?

Akıllı saat pazarı büyümeye ve kendini geliştirmeye devam ediyor. Yapılan son araştırma verilerine göre Apple liderliği devam ettiriyor!

Akıllı saat pazarı! Kim ne kadar sattı?

Analiz şirketi IDC'nin tahminlerine göre, 2020 yılında küresel ölçekte akıllı saat arzı 2019 yılına göre yüzde 14,9 artışla 164,5 milyon adet olarak gerçekleşti. Bu veriler Ağustos 2021'de kamuoyuna açıklandı. IDC'ye göre ilk beş firmanın akıllı saat pazarındaki payı yüzde 67,7 oranında gerçekleşti. Akıllı saat pazarının 2020'deki satışlarının üçte birinden fazlası Apple tarafından gerçekleştirildi. 

Analiz firması Counterpoint Technology Market Research, 2020 yılında dünyadaki akıllı saat sevkiyatlarının yüzde 1,5 oranında arttığını belirtti. Apple 2020 yılında akıllı saat satışlarını yüzde 19 artırarak 33,9 milyon adete yükseltti. Huawei yüzde 26 artışla 11,1 milyona ulaştı, Samsung ise 9,1 milyon adet ile bir öncekine oranla yüzde 1 düşüş gösterdi.

İşte 2020 Akıllı Saat Pazar Payları!

Akıllı saat pazarı! Kim ne kadar sattı? - Resim : 1

Analistlere göre Huawei, ABD yaptırımlarına rağmen ürün sevkiyatlarındaki somut artış sayesinde akıllı saat pazarının bir bütün olarak büyümesine yardımcı oldu. Huawei'den ayrılan Honor markası, 2020'de sevkiyatlarını iki katına çıkararak iyi bir iş çıkardı. Amazfit ve Xiaomi gibi diğer Çinli üreticiler yüzde 10 barajını aşarak çift haneli büyüme gösterdi.

Fiyat kategorilerindeki en popüler akıllı saatlerin 100 - 200 dolar ve 401 - 500 dolar arasında olduğu belirtildi. Bu tür cihazlar toplam satışların yüzde 22'sini oluşturdu.

Counterpoint'in kıdemli analistlerinden Sujeong Lim, ‘’akıllı saat pazarının ana belirleyicileri üç premium markadan oluştu. Apple, Samsung ve Huawei. Bu şirketlerin amiral gemisi modelleri liderliğini sürdürdükçe cihazlardaki ortalama kontrolün önümüzdeki iki ila üç yıl içinde büyümeye devam edeceğine inanıyoruz. Öte yandan, Apple'ın Watch SE modeliyle elde ettiği başarının, Samsung da dahil olmak üzere diğer üreticileri benzer seçenekleri piyasaya sürmeye teşvik etmesi muhtemeldir. Üç ila dört yıl içinde, Oppo ve realme gibi bütçe segmentindeki oyuncuların önemli bir pay aldığını, genel rekabeti artırdığını ve fiyatları düşürdüğünü göreceğiz’’ açıklamasını yaptı.