Apple Watch hakkında şok suçlama! Doğruysa yer yerinden oynar!

2021'in ortalarında tıbbi teknoloji şirketi Masimo, Apple'a Watch Series 6'nın kandaki oksijen izleme özellikleri nedeniyle dava açmıştı.

Apple Watch hakkında şok suçlama! Doğruysa yer yerinden oynar!

Masimo, teknoloji devini kan oksijen doygunluğunu ölçebilen bir cihazı piyasaya sürdükten sonra nabız oksimetre patentlerinden beşini ihlal etmekle suçlamıştı. Şimdi ise bir ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) yargıcı, Apple'ın gerçekten de Masimo'nun nabız oksimetresi patentlerinden birini ihlal ettiğine karar verdi.

Yargıç teknoloji devinin davaya dahil olan diğer dört patenti ihlal etmediği sonucuna varırken, bildirildiğine göre ITC şimdi, Masimo'nun davayı açarken talep ettiği gibi, bu özellikle Apple Watch'lara ithalat yasağı getirip getirmemeye karar verecek. Daha yeni Apple Watch'lar, yani Series 7 ve 8, Ultra ve SE, de kandaki oksijen izleme özelliklerine sahip, dolayısıyla ITC'nin kararı onları da etkileyecek.

Apple Watch hakkında şok suçlama! Doğruysa yer yerinden oynar!

Masimo CEO'su Joe Kiani, yaptığı bir açıklamada, şirketinin yargıcın "hesap verebilirliğe yönelik bu kritik ilk adımı atmasından" memnun olduğunu söyledi. Kiani, "Apple'ın benzer şekilde diğer şirketlerin teknolojilerini ihlal ettiğini" ve "kararın Apple'ı diğer şirketlerin yeniliklerini alıp yeniden sunan bir şirket olarak ifşa ettiğini" söyleyerek devam etti.

Bu arada Apple, yaptığı açıklamada Masimo'yu fikri mülkiyetini kopyalayan kişi olmakla suçladı. "Apple'da ekiplerimiz, kullanıcılara sektör lideri sağlık, sıhhat ve güvenlik özellikleri sağlayan ürünler ve hizmetler oluşturmak için yorulmadan çalışıyor. Masimo, Apple Watch'u kopyalayan ve ürünlerimizi ihlal eden bir cihaz sunarak bu yeniliklerden yararlanmaya çalışıyor. Fikri mülkiyet, aynı zamanda piyasadaki rekabeti ortadan kaldırmaya çalışıyor. Bugünkü karara katılmıyoruz ve komisyonun tam bir inceleme yapmasını dört gözle bekliyoruz" dedi.

Yargıcın kararı, yalnızca ITC'nin soruşturması sırasındaki bulgularını yansıtan bir ilk karar ve davayla ilgili nihai karar 10 Mayıs'a kadar açıklanmayacak.