Google'ın Wear OS 5'i daha iyi pil ömrü vaat ediyor

Şirket, Wear OS 5'in geliştirici önizleme sürümünü I/O 2024'te piyasaya sürdü.

Google'ın Wear OS 5'i daha iyi pil ömrü vaat ediyor

Google, bugün I/O geliştirici konferansında Wear OS 5'i tanıttı ve platformla birlikte gelen yeni özellikler ve diğer iyileştirmeler hakkında bir fikir verdi. Şirket, giyilebilir işletim sisteminin son sürümünü çıkarmaya henüz hazır değil ancak geliştirici ön izlemesinde artırılmış pil ömrü bulunuyor. Örnek olarak Google, kullanıcının bir maraton koşması durumunda Wear OS 5'in Wear OS 4'e göre %20 daha az güç tüketeceğini söyledi. Wear OS 4, onu destekleyen akıllı saatlerin pil ömründe zaten iyileştirmeler sağladı ancak yine de bir cihazın gücünü yönetmede çok daha iyi olabilir. Google ayrıca geliştiricilere daha verimli uygulamalar oluşturabilmeleri için güç ve pil tasarrufu yapma konusunda yeni bir kılavuz da sağladı.

Ayrıca Google, Saat Yüzü Formatında, geliştiricilerin farklı türde bilgileri gösteren daha fazla türde saat yüzü oluşturmasına olanak tanıyan yeni özellikleri kullanıma sundu.

Google'ın Wear OS 5'i daha iyi pil ömrü vaat ediyor

Bu güncellemeyle sıcaklık ve yağmur ihtimali de dahil olmak üzere güncel hava durumu bilgilerini bir bakışta gösterebilen uygulamaların oluşturulmasına olanak sağlandı. Şirket ayrıca yeni komplikasyon türleri için de destek ekliyor. Bunlar, kullanıcının bir hedefe sahip olduğu ancak bu hedefi aşabileceği verilere uyan "hedef ilerlemesini" ve ayrı veri alt kümelerini temsil etmek için kullanılabilen "ağırlıklı öğeleri" içeriyor.

Google, Wear OS 5'in ne zaman kullanıma sunulacağını açıklamadı ancak önceki sürümü Wear OS 4, Ağustos 2023'te Samsung Galaxy Watch 6 ile piyasaya sürüldü. Zaman çizelgesine ve mevcut platformu destekleyen cihazlara bağlı olarak Watch OS 5, bu yılın sonlarında Samsung Galaxy 7 veya Pixel Watch 3 ile piyasaya sürülebilir.