Google'ın Wear OS 5'i pil ömrünü artırıyor

Google, yeni Wear OS 5 ile akıllı saatlerin pil ömrünü önemli ölçüde iyileştiriyor. Yeni işletim sistemi, maraton gibi uzun süreli kullanımda bile yüzde 20 daha az enerji tüketiyor ve geliştiricilere daha verimli uygulamalar oluşturmaları için rehberlik sağlıyor.

Google'ın Wear OS 5'i pil ömrünü artırıyor

Google, I/O geliştirici konferansında Wear OS 5'i tanıttı ve platforma gelecek yeni özellikler ve iyileştirmeler hakkında bilgi verdi. Şirket, nihai sürümü henüz kullanıma sunmaya hazır olmasa da geliştirici ön izlemesi, pil ömründe önemli iyileştirmeler içeriyor. Örneğin, Wear OS 5, bir maraton koşarken Wear OS 4'e göre yüzde 20 daha az güç tüketecek. Wear OS 4, destekleyen akıllı saatlerde pil ömrü iyileştirmeleri getirmişti ancak cihazın enerji yönetiminde hala daha iyi olabilirdi. Google, geliştiricilere daha verimli uygulamalar oluşturmaları için pil ve enerji tasarrufu konusunda yeni bir rehber de sağladı.

Ayrıca, Watch Face Format'ta yeni özellikler sunan Google, geliştiricilerin farklı türde bilgi gösteren saat yüzleri oluşturmasına olanak tanıdı. Bu güncelleme ile hava durumu bilgilerini anında gösteren uygulamalar yapılabilecek, sıcaklık ve yağmur ihtimali gibi bilgileri içerecek. Şirket, ayrıca yeni komplikasyon türlerini desteklemeye başladı. Bunlar arasında "hedef ilerlemesi" gibi kullanıcının bir hedefi olduğu ancak bunu aşabileceği veriler ve "ağırlıklı unsurlar" gibi belirli veri alt kümelerini temsil edebilen türler bulunuyor.

Google'ın Wear OS 5'i pil ömrünü artırıyor - Resim : 1

Google'ın Wear OS 5'i pil ömrünü artırıyor

Wear OS 5, eski uygulamalarda yeni işlevler ve yeni uygulamalara da olanak sağlayabilir. Platform için Google'ın Health Connect API'si, uygulamaların yalnızca arka planda çalışırken bile kullanıcı verilerine erişmesini sağlayacak. Ayrıca, uygulamaların kullanıcıların son 30 gündeki sağlık bilgilerine erişimini mümkün kılacak, ancak kullanıcılar bu özellikleri kullanmadan önce açıkça izin vermek zorunda kalacaklar. Son olarak, Wear OS 5'in Health Services API'si, koşu gibi aktiviteler için yeni veri türlerini destekliyor; yere temas süresi ve adım uzunluğu gibi.

Google, Wear OS 5'in ne zaman piyasaya çıkacağını açıklamadı ancak selefi Wear OS 4, Ağustos 2023'te Samsung Galaxy Watch 6 ile birlikte piyasaya sürüldü. Zaman çizelgesi ve mevcut platformu destekleyen cihazlara bakıldığında, Watch OS 5'in bu yıl içinde Samsung Galaxy 7 veya Pixel Watch 3 ile birlikte piyasaya çıkabileceği düşünülüyor.