Yeni Apple Watch, dış mekan feneri özelliğiyle geliyor

Apple, gelecek nesil Apple Watch modellerinde dış mekan feneri özelliğini eklemeyi planlıyor.

Yeni Apple Watch, dış mekan feneri özelliğiyle geliyor

Apple, gelecekteki akıllı saatlerine bir el feneri eklemeyi düşünüyor olabilir. Şirkete verilen yeni bir patent başvurusunda "Giyilebilir Bir Cihaz İçin Modüler Işık Montajı" adı altında bir yenilik ortaya çıktı. Patent başvurusundaki şematik, Cupertino merkezli teknoloji devinin bir dış el feneri eklemeyi nasıl planladığını ve bu özelliğin nasıl işleyeceğine dair detayları gösteriyor.

Apple'ın mevcut akıllı saatlerinde bir el feneri özelliği bulunuyor. Bu özellik, saatlerin parlaklığını artırıp ekranı tamamen beyaz hale getirerek, karanlık ortamlarda kullanıcıların etraflarını görmelerine yardımcı oluyor. Ancak, kullanıcıların saatlerinin ekranını doğru yöne çevirmeleri gerektiğinden bu çoğu zaman kullanışsız olabiliyor.

Yeni Apple Watch, dış mekan feneri özelliğiyle geliyor

Patentteki şematikte gösterildiği üzere, Apple saat kayışına modüler bir ışık montajı yani bir el feneri ekleyecek. Bu, kullanıcının istedikleri bir yere, mesafeden bir meşale gibi ışık tutmalarını sağlayacak. Başvuruda ayrıca dış el fenerinin kendi bataryasına sahip olacağı, böylece akıllı saatin bataryasının etkilenmeyeceği belirtiliyor. Ayrıca, kullanıcıların Apple Watch'la etkileşimde bulunmadan el fenerini açıp kapatabilecekleri bir düğme de bulunabilir. Ancak patentte, "modüler ışık, giyilebilir cihazdan iletişim alarak bir veya daha fazla ışık kaynağını aktif hale getirebilir (açabilir) veya devre dışı bırakabilir (kapatabilir)" deniyor.

Patent başvurusundaki bir diğer ilginç bilgi, modüler ışığın saat kayışından ayrılabilir olması ancak bazı durumlarda kalıcı olarak takılı kalabileceğidir. Bu, dış el fenerinin ayrı bir aksesuar olarak satılabileceğine veya Apple'ın modüler ışığa sahip yeni kayışlar piyasaya sürebileceğine işaret ediyor.

Bir patent başvurusunun nihai ürüne dönüşmediğini belirtmek önemli. Apple Watch'ta bir dış el feneri ilginç bir yenilik olabilir. Garmin, zaten bazı üst düzey akıllı saatlerinde bu özelliği sunuyor.