Basın bülteni

Dünyanın patentli ilk dönüşüm modeli Enerjisa Enerji’den geldi

Enerjisa Enerji, müşterilerine 7/24 sağladığı hizmet ve çözümlerini dijitalleştirerek her gün güçlenmeye devam ediyor.

Dünyanın patentli ilk dönüşüm modeli Enerjisa Enerji’den geldi

Şirket, dijitalleşme sürecini tüm dünyada enerji alanında patent koruması alınan ilk dijital dönüşüm modeli olan ‘E-TERNAL’ adıyla markalaştırarak tasarladı ve yürürlüğe koydu. 2009’dan bu yana bünyesindeki geniş teknoloji ekosistemi ile birlikte gerçekleştirdiği dijital dönüşüm sürecini 1,5 milyar TL’nin üzerinde yatırımla hayata geçiren Enerjisa Enerji, şimdiye dek olduğu gibi bundan sonra da tüm paydaşları ile birlikte değer yaratmaya devam edecek.

%20’si halka açık olan ve ana sermayedarları Sabancı Holding ve E.ON SE olan, Türkiye’nin lider elektrik dağıtım ve perakende satış şirketi Enerjisa Enerji, faaliyet gösterdiği bölgelerde yaşayan 21 milyonu aşkın nüfusa yönelik 7/24 sürdürdüğü hizmet ve çözümleri dijitalleştirerek, yarattığı değeri her gün daha da güçlendirmeye devam ediyor. Dijitalleşme vizyonunda “Müşterilerimize Enerji Ulaştırırken, Dünyamıza, İnsanımıza ve İşimize, Teknolojinin Gücü ile Daima Değer Katmak” anlayışıyla hareket eden Enerjisa Enerji, 2009’dan beri bünyesindeki geniş teknoloji ekosistemi ile birlikte sürdürdüğü ve 1,5 milyar TL’nin üzerinde yatırımla hayata geçirdiği, tüm dünyada enerji alanında patent koruması alınan ilk dijital dönüşüm modelini markalaştırarak E-TERNAL adıyla yürürlüğe koydu. Enerjisa Enerji’nin itici gücü olan ve olmaya devam edecek bir yapıda tasarlanan E-TERNAL, ismindeki E harfi ile bir üçlemeyi temsil ediyor; Elektron, Enerji ve Enerjisa Enerji.

Geleceğe Taşıyan Dijital Dönüşüm Modeli

Enerjisa Enerji’nin vizyonundaki en önemli noktalardan biri olan dijitalleşmenin global trendler ile güçlenerek atılan her adımda verimliliğin de artırılması hedefleniyor. Bu anlamda, enerji sektörü için sürdürülebilirlik göz önünde tutularak şirketin dijitalleşme yolculuğu sürecinde farklı departmanlar ve iş alanları için özgün programlar oluşturuldu. Dijital dönüşümün tüm detayları gözetilerek ortak çalışma alanları ve iş yapış doğası da düşünüldü. Müşteri, operasyon, enerji piyasası ve teknolojiyi odağına alan 4 temel yapıya yayılan 12 boyutlu bir model çerçevesinde oluşturulan 14 program altında, önümüzdeki 5 yıl için 500 yeni dijital inisiyatif kapsama alındı. Enerjisa’nın dünü, bugünü ve geleceğini şekillendirecek bu programlarda, kendi coğrafyamızdan ve dünyada büyük etkiler yaratmış bilim insanlarının ilgi alanlarına paralel olarak adlarıyla eşlik edilmesi sağlandı.

Dijital dönüşüm projesi E-Ternal’ın tüm şirket yapısına sirayet eden bir değişim sağladığını belirten Enerjisa Enerji Bilgi Teknolojileri ve Dijital İş Yönetimi Bölüm Başkanı Mehmet Fırat, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; ‘Hayatımıza dokunan ve bizleri geleceğe taşıyacak dijitalleşme modelimizin merkezinde ve yaptığımız her şeyin içinde, dünyamız, insanımız ve işimizi kapsayan şirketimizin üst amacı yer alıyor. Varoluş amacımız elektrifikasyon ve şehirleşme gibi global trendler ile güçlenirken, attığımız her adımda verimliliği sağlayarak ilerliyoruz. Uzun vadeli planlarımızda ve alacağımız konumda, enerji sektörü için dekarbonizasyon, dağıtık üretim, dijitalleşme, demokratikleşme ve deregülasyon olmak üzere 5D olarak adlandırdığımız trendleri dijital dönüşüm bakış açımızda da değerlendiriyor olacağız’ dedi.

Projenin özünde çalışanları ve şirket kültürünü konumlandırdıklarını belirten Fırat, sözlerine şöyle devam etti: ‘İşimizin özü iç kanatlarında yer alan 4 temel yapıdan oluşurken, her bir yapı içinde 3’er olmak üzere toplam 12 boyutlu bir model kurduk. Bugünden geleceğe gitmek için, 500’ü aşkın yeni dijital inisiyatif, bu boyutlar ile ilişkilendirilerek, uzun vadede gitmek istediğimiz yolu somutlaştırdı. Tüm bu kanatları bir arada tutan çerçevede ise çalışan ve kültür yer alırken, geleceğin işimize etkilerini ve gelecekteki iş yapma biçimlerimizi şimdiden hayal ederek, veri odaklı organizasyon odağında ilerliyoruz. Yaptığımız her işte olduğu gibi, her adımımızı, üst çerçeve olarak sürdürülebilirliği düşünerek atmaya devam edeceğiz’.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.