Apple geliştirdiği ilk bilgisayarı rekor fiyata sattı!

Apple, geliştirdiği ilk bilgisayarı rekor bir fiyata sattı. İşte tüm detaylar.

Apple geliştirdiği ilk bilgisayarı rekor fiyata sattı!

Teknoloji devi Apple ürettiği ilk bilgisayarı rekor bir fiyata sattı. Apple-1 bilgisayarlarından biri bu hafta açık artırma ile satışa sunuldu. Steve Jobs tarafından tasarlanan bilgisayar rekor bir fiyatla satıldı.

Apple'in ilk bilgisayarı olan 45 yıllık bilgisayar 400 bin dolara (yaklaşık 3 milyon 910 bin lira) alıcı buldu. Bilgisayar o kadar eski olmasına rağmen hala çalışır durumda. Bu nedenle de özellikle bu işin meraklısı olanlar için büyük bir önem taşıyor.

Apple geliştirdiği ilk bilgisayarı rekor fiyata sattı!

Apple geliştirdiği ilk bilgisayarı rekor fiyata sattı! - Resim : 1

Bilgisayar aynı zamanda şu ana kadar sadece iki sahibi olmasıyla da dikkat çekiyor. Bilgisayar ilk olarak bir profesöre aitti. Söz konusu ürünün ilk sahibi olan profesör Apple'ın en eski bilgisayarını bir öğrencisisine 650 dolara satmış.

Açık artırmada bilgisayarı elde eden kişi bilgisayara ek olarak Apple yazılımı içeren iki kaset ile kullanım kılavuzunu da elde etmeye hak kazandı. Apple 1 olarak adlandırılan şirketin en eski bilgisayarı 1 Nisan 1976'da California'da bir garajda tasarlanmıştı. Apple 1 üretimini finanse etmek için Steve Jobs, VW Microbus'unu satmış.

Özellikle koleksiyoncular için önemi olan bilgisayar hala kullanılır durumda olmasıyla dikkat çekiyor. Bilgisayarın daha sonra satılığa çıkıp çıkmayacağı ise şimdilik belli değil. Şu ana kadar sadece iki sahibi olan bilgisayara sahip olmak bir ayrıcalık desek yanlış olmaz.