Bilgisayar

Apple merakla beklenen uygulamayı ücretsiz olarak kullanıma sundu

Apple'ın yeni nesil MacBook Pro modellerindeki en çok eleştirilen özelliklerinden birini, bir nebze de olsun örten bir uygulama geliştirildi.

Apple merakla beklenen uygulamayı ücretsiz olarak kullanıma sundu

Apple, geçtiğimiz günlerde yeni nesil MacBook Pro modelini resmen tanıtmıştı. Genel özellikleriyle aslında son derece beğeni toplayan bu yeni nesil bilgisayarın, en çok eleştirilen kısmı ise ekranın üst bölümünde yer alan çentik oldu.

Bazı kullanıcıların son derece acımasız bir şekilde eleştirdiği, birçok insanın ise hiç olmasa daha iyi olurdu kıvamında yorum yaptığı bu çentik tasarımı, aslında basit bir uygulama ile en azından belli bir ölçüye kadar gizlenebilecek bir durumdu, öyle de oldu.

Jordi Bruin isimli bir yazılımcı tarafından macOS için geliştirilen ve Forehead ismi verilen uygulama ile, ekranın tam çentik kısmı hizasına boydan boya bir siyah şerit çekiliyor. Görsel illüzyon sayesinde çentik görünmez bir hal alırken, bu uygulamanın eski nesil MacBook'larda da kullanılabilecek olması, eski cihazlara yeni havası verilebilmesinin de önünü açıyor.

Apple merakla beklenen uygulamayı ücretsiz olarak kullanıma sundu

Bu uygulamayı kullanmak isteyen MacBook Pro kullanıcıları, uygulamaya resmi web site üzerinden erişebilir. Her ne kadar indirme esnasında yazılımcı bağış olarak sizlerden bir yardım talebinde bulunsa da, bu kısmı "0" olarak seçip uygulamayı ücretsiz olarak edinmek tamamen sizin tercihinizde olacak.

Son olarak Apple tarafından bu konuya ilişkin daha önce yapılan açıklamada, Jordi Bruin’in geliştirdiğine benzer ancak daha kullanışlı bir uygulamanın bizzat Apple tarafından da geliştirilebileceğine ilişkin açıklama yapılmıştı.

Yorumlar
Zayphonecu
Oha ilk defa MacBookda bir şey ücretsiz oldu ohaaaaa vay canına böyle bi şey mümkün değilll (!)
Cevapla
Kullanıcı
Çok saçma neden ekran alanını daraltayimki
Cevapla
Herhangi biri
iPhone'lardan kalkmasını beklerken mac'lere de geldi bu saçmalık. Yani üst kısım çentikle beraber dümdüz olsa noluyor anlamadım, nedir bu saçma ve kullanışsız tasarım anlayışı çözemedik
Cevapla
Teknoman
Eski nesil centiksiz bir Mace neden bu sacma uygulamayi yukleyip ekrani daraltayimki? Yeni havasini yemisim, dupeduz sacmalik.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.