Bilgisayar

Android uygulamaları Windows 11 için geliyor!

Windows 11 sunduğu en büyük yeniliklerden birisi de Android uygulama desteğidir. Bu konu ile alakalı resmi duyuru Windows'dab geldi. Detaylar haberimizde.

Android uygulamaları Windows 11 için geliyor!

Windows 11'in getirdiği özelliklerden biri de Android uygulama desteğidir ancak yeni Windows'un kararlı sürümü kullanıma sunulmaya başlanmış olsa da, bu özellik henüz kullanıcılara sunulmuyor. Bugünden itibaren artık Windows Insiders kullanıcıları yeni özelliği deneyimleyebilecek.

Android uygulama desteği İnsiders için geliyor

Microsoft, Android uygulamaları deneyiminin bir önizlemesinin artık Windows Insiders programındaki kullanıcılara sunulduğunu duyurdu. Resmi duyuru teknoloji devi tarafından açıklandı ve uygun cihazlar için ABD'de Beta Kanalı kullanıcıları tarafından test edilebileceğini Microsoft açıkca söylüyor.

Beta kanalı kullanıcısıysanız, yeni Microsoft Store'a giderek Android uygulamalarını deneyebileceksiniz. Android uygulamalarını ve oyunlarını Windows bilgisayarınıza indirebilmeniz için Amazon Appstore önizlemesini indirmeniz gerekli.

Microsoft, kullanıcıların uygulamaları yan yana çalıştırabileceğini, Başlat menüsüne veya Görev Çubuğuna sabitleyebileceğini ve bir fare, ekran kalemi veya dokunmatik giriş kullanarak uygulamalar ile etkileşime geçebileceğini söylüyor. Ayrıca Alt + Tab ve Görev görünümünü kullanarak Android uygulamaları ile Windows uygulamaları/programları arasında geçiş yapabileceksiniz.

Android uygulamalarından gelen bildirimler Eylem Merkezi'nde de görünür olacak ve panonuzu bir Windows uygulaması ile bir Android uygulaması arasında paylaşabileceksiniz. Microsoft ayrıca Windows erişilebilirlik ayarlarının çoğunun Android uygulamaları için geçerli olduğunu ancak bunları geliştirmek için Amazon ile birlikte çalıştıklarını söylüyor.

Şu anda, Lords Mobile, June's Journey ve Coin Master gibi popüler oyunlar da dahil olmak üzere test için mevcut 50 uygulama varken, çocuklar için Khan Academy Kids ve Lego Duplo World uygulamaları ile hem öğrenip hemde oynayabilirler. Ayrıca Kindle ve Comics uygulamaları da mevcut.

Windows, Amazon Appstore'a güç sağlayan Android için Windows Alt Sistemi adlı bir bileşen sayesinde Android uygulamalarını çalıştırabiliyor. Alt sistem, AOSP sürüm 11'e dayalı Linux çekirdeğini ve Android işletim sistemini içeriyor.

Windows 11 için en büyük yeniliklerden birisi olan Android uygulama desteğini nasıl buluyorsunuz?

Yorumlar
Oğuzhan
Windows 11 kurduktan sonra insider moda geçmemiz yeterli mi sürümü almak için?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.