Bilgisayar

Apple’ın ilk bilgisayar prototipi açık arttırmayla satıldı

Teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Apple tarafından üretilen ilk bilgisayar prototiplerinden biri, açık arttırmayla satıldı.

Apple’ın ilk bilgisayar prototipi açık arttırmayla satıldı

Apple resmi olarak 1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kurulmuş bir şirket. Gerek Jobs gerekse de Wozniak bu şirketi kurduklarında Apple’ın bu kadar büyüyeceğini ve dünyanın en önemli teknoloji markalarından biri olacağını tahmin edebiliyorlar mıydı bilinmez, ancak bir gerçek var ki o da Apple bugünün teknolojisine yön veren bir isim olmayı başardı.

İşte şirketin tarihine ve bugün geldiği konuma hayran olan koleksiyonerlerin sayısı hiç de az değil. Tam olarak bu yüzden de, Apple’a ait ilklerin satışı her zaman için çok büyük talep görmekte. Geçtiğimiz gün satışa sunulan ve lehimleri bizzat Steve Wozniak tarafından elle atılan, tasarımında ise Steve Jobs’un imzasının olduğu Apple Computer A prototip devre kartı satışa sunuldu.

Apple’ın ilk bilgisayar prototipi açık arttırmayla satıldı

Prototip şu an için çalışır durumda değil. Ancak MOS 6502 CPU @ 1 Mhz mikro işlemci, 456KB dahili depolama alanı, 4KB RAM gibi özelliklere sahip cihazın harici soketli bir işlemci ile çalışabileceği belirtildi. Satış öncesi muhtemel değerinin 500.000 dolar civarı olacağı düşünülen bu efsane devre kartının müzayede sonunda ulaştığı değer ise 677.196 dolar oldu.

Açık arttırmayı kazanan kişi ismini açıklamak istemezken, bu tutarla birlikte Apple’ın ilk bilgisayarının prototipi de hak ettiği değere ulaşarak kendisine son derece iyi bakacağı belli olan bir koleksiyonerin ellerine geçmiş oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.