Bilgisayar

Bilgisayar satışları adeta çakıldı! Sektörün ünlü markaları kara kara düşünüyor

Pandemi döneminde olağanüstü bir sıçrama yaşayan PC sektörü, hayatın normale dönmeye başlamasıyla birlikte adeta çakılma dönemine geçti.

Bilgisayar satışları adeta çakıldı! Sektörün ünlü markaları kara kara düşünüyor

Dünya oldukça büyük badireyi geride bırakmak üzere. Her ne kadar son zamanlarda vaka sayılarında yeniden bir kıpırdanma görülmeye başlansa da, yine de bilim dünyası pandemide en zorlu dönemlerin geride bırakıldığı konusunda hem fikir. Bununla birlikte bütün sektörlerin pandemiden olumsuz etkilendiğini söylemek pek doğru olmaz.

Her ne kadar çip sorunu, tedarik zincirindeki aksamalar gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmış olsa da, bilgisayar sektörü tüm zamanların en parlak dönemlerinden birini pandemi ile yakaladı. 2020 yılının başından itibaren neredeyse her çeyreği yeni rekorla kapatan kişisel bilgisayar pazarı, hayatın normale dönmeye başlamasıyla birlikte rüyadan da uyanmış oldu.

Bilgisayar satışları adeta çakıldı! Sektörün ünlü markaları kara kara düşünüyor

Üst üste iki çeyrektir oldukça büyük oranlarda düşüş yaşayan bu pazar, neredeyse pandemi öncesi dönem olan 2019 satışlarına dönmüş durumda. Buna göre, 2021 yılının ikinci çeyreğini dünya genelinde 84,2 milyon adet PC satışıyla tamamlayan pazarda 2022 yılının ikinci çeyreğini ise 71,3 milyon adet satış gerçekleşti. Orana vurduğumuz zaman PC sektörünün çeyreklik dönemlerde %15,3 gibi oldukça büyük bir düşüş kaydettiği ortaya çıkıyor.

İşin garip yanı, bu defa Lenovo’dan HP’ye, Dell’den Apple’a sektördeki bütün isimler istisnasız bu düşüşten payını aldı. Eğer dünyaca ünlü markalar bu düşüşe bir çare bulamazlarsa, bir sonraki çeyrek itibariyle satışların pandemi öncesindeki dönemin bile altına gerileyebileceği düşünülüyor.

Yorumlar
Mr Anderson
Zam yapmayı bıraksınlar aksi takdirde beter olsunlar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.