Bilgisayar

GM kendi çiplerini üretmek için kolları sıvadı

GM'in Cruise bölümü, otonom araçlarına güç sağlayan çipler için üçüncü taraf üreticilere güvenmek istemiyor - bu yüzden kendi üretiyor.

GM kendi çiplerini üretmek için kolları sıvadı

Şirketin Donanım Mühendisliği Başkan Yardımcısı Carl Jenkins'in Reuters'e söylediğine göre, geçişin ana motivasyonu diğer şirketlerin çipleri için ödeme yapmanın yüksek maliyetleri.

Jenkins haber kuruluşuna NVIDIA'ya atıfta bulunarak, "İki yıl önce ünlü bir satıcıdan bir GPU için çok para ödüyorduk" dedi. Cruise'un henüz toplu üretim otonom araçlar olmadığı için pazarlık yapamayacağını açıkladı. Teknolojisi hala deneme aşamasında ve kısa süre önce sürücüsüz yolculuklar için ücret alma izni alan ilk şirket olmasına rağmen, operasyonları sınırlı kalıyor. Kendi yongalarını yapan Cruise - kendinden önceki Tesla, Apple ve Volkswagen gibi - geleceğini kendi ellerine alıyor.

GM kendi çiplerini üretmek için kolları sıvadı

Jenkins, Cruise'un bu noktada aracın ana beyni olacak şekilde tasarlanan Horta'dan başlayarak dört çip geliştirdiğini ortaya çıkardı. Dune, sensörlerden gelen verileri işleyecek, başka bir çip ise radardan gelen bilgileri işleyecek. Bir tanesi daha ileri bir tarihte açıklanacak. Bu bileşenler, şirketin ilk kez 2020'de duyurduğu kendi kendini süren elektrikli mekiği Cruise Origin'e güç sağlayacak. Cruise Origin'de direksiyon veya pedal olmayacak ve bunun yerine içeride birbirine bakan dört koltuk olacak. Her zaman yolda olan, yolcuları varış yerlerine götüren paylaşılabilir bir araç olarak kullanılması amaçlanıyor.

Şirket yöneticileri çiplerin geliştirilmesine ne kadar harcadıklarını söylemediler, ancak Cruise üretimi artırmaya başladığında yatırımlarını telafi edebileceklerine inanıyorlar. Cruise CEO'su Kyle Vogt, şirketin şirket içi çiplerinin Origin'in 2025 yılına kadar "maliyet açısından bu tatlı noktaya ulaşmasına" yardımcı olacağını ve kişisel kullanım için tamamen otonom araçlar satın almayı uygun hale getirdiklerini söyledi. Bunun Cruise'un Origin'i bireylere satmayı planladığı anlamına gelip gelmediği belli değil, ancak GM başkanı Mary Barra bu yıl CES'te otomobil üreticisinin on yılın ortasına kadar kişisel otonom araçlar satmak istediğini duyurdu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.