iPad Pro’dan güzel, MacBook serisinden ise kötü haberler var

Apple’ın OLED teknolojisine geçiş planlarının bir kısmı güncelliğini korurken bir kısmı ise ertelenmiş gibi görünüyor.

iPad Pro’dan güzel, MacBook serisinden ise kötü haberler var

Araştırma firması Omdia'nın yakın zamanda yayınlanan raporuna göre, Apple 2024'te OLED panel içeren bir iPad Pro modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu yeni modelin iki farklı ekran boyutuyla gelmesi bekleniyor. Apple, 11 ve 13 inçlik iPad Pro modellerini (LTPO) OLED panellerle donatmayı planlıyor ve bu cihazların üretimine önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde başlanması öngörülüyor.

Apple'ın OLED ekran kullanma kararı, iPad Pro serisine bir dizi avantaj getirmesi hedefleniyor. OLED ekranlar, kusursuz siyah seviyeleri, piksel başına ışık kontrolü ve olağanüstü kontrast ve HDR yetenekleri sunuyor. Ayrıca, bu ekranlar enerji verimliliğiyle biliniyor ve LTPO teknolojisinin eklenmesi, ekran yenileme hızının dinamik olarak ayarlanmasına olanak sağlayarak enerji tüketimini daha da optimize edecektir.

OLED'ye geçiş, Apple'ın mevcut Mini LED LCD panelleri iPad Pro serisinde kullanmasına kıyasla önemli bir yükseltme anlamına geliyor. Ekran kalitesine olan bağlılığıyla tanınan Apple'ın OLED'e geçişi, üstün görsel deneyimler sunma konusundaki kararlılığını gösteriyor.

iPad Pro’dan güzel, MacBook serisinden ise kötü haberler var

iPad hayranları için heyecan verici olan bu haber, MacBook'larda OLED ekranların olası gecikmelerini de işaret ediyor. Önceki söylentiler, OLED donanımlı MacBook'ların 2024'te piyasaya sürülmesini öngörmüştü. Ancak en son bilgilere göre, bu modellerin önemli ölçüde erteleneceği ve şimdi 2027'de piyasaya sürülmesinin beklendiği belirtiliyor.

Apple, OLED teknolojisini benimseme konusunda geleneksel olarak ihtiyatlı davranıyor, bu teknolojiyi iPhone ve Apple Watch cihazlarında seçici bir şekilde kullanırken iPad ve MacBook serilerini bu yenilikten uzak tutuyor. MacBook modellerine OLED getirmedeki gecikmeye rağmen, Apple'ın OLED ekranları araştırmaya devam etmesi, ekran teknolojisinin ön saflarında kalma konusundaki bağlılığını gösteriyor.

Apple'ın ürün tekliflerini yenileme ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe, tüketiciler önümüzdeki OLED donanımlı iPad Pro modelleri ve MacBook serisinde OLED ekranların gelecekteki entegrasyonu hakkında daha fazla güncelleme ve resmi duyuru bekleyebilirler.