M2 işlemcili MacBook’lar M1 işlemcili modellerin gerisinde kaldı

Haziran ayının başında düzenlenen WWDC 2022 etkinliği kapsamında tanıtılan M2 işlemcili MacBook Air ve MacBook Pro modelleri, ilk günden bu yana oldukça yoğun talep görüyor.

M2 işlemcili MacBook’lar M1 işlemcili modellerin gerisinde kaldı

Kullanıcılar bu iki modele öylesine ilgi gösterdi ki, cihazların stokları bir anda tükendi ve yeni siparişler için haftalar sonrasına kargo günü verilmeye başlandı.

Bununla birlikte bu iki cihazı ilk sipariş eden Apple meraklıları yavaş yavaş bilgisayarlarına kavuşmaya başladı. Ancak her iki cihazın da 256GB modelini satın alanlar, performans testlerinde hiç beklemedikleri bir sonuçla karşılaştılar.

Daha önce birçok duyum kanalından iddia edildiği gibi her iki cihazın 256GB modelinde de SSD okuma/yazma hızları hem selefine hem de 512GB modeline göre adeta yerlerde sürünüyor.

M2 işlemcili MacBook’lar M1 işlemcili modellerin gerisinde kaldı

Yazma hızında her iki rakibine göre %20-30 arası daha yavaş olan yeni cihazlar okuma hızında ise neredeyse %50’ye yakın hız kaybı yaşıyor. Daha yeni bir cihazın daha eski sürümünün geride kalması oldukça sıkıntılı bir durum.

Bu durumun sebebi ise Apple’ın tasarruf etme isteği. Öyle ki her iki cihazın da parçalara ayrılmasıyla gerek Apple MacBook Air’da gerekse de Apple MacBook Pro’da iki farklı 128GB’lık bellek yerine tek bir 256GB’lık belleğin kullanılmış olması.

Yavaşlık probleminin yalnızca 256GB’lık modellerde yaşandığını ancak standart kullanıcıların gündelik kullanımda bu sorunu fark etmeyeceklerini belirtelim. Buna göre eğer profesyonel amaçlarla bu bilgisayarları satın alacaksanız, en az 512GB’lık modeli tercih etmeniz gerektiğini unutmayın.