10 sene içerisinde kullanacağımız ulaşım teknolojileri

2026 senesinde kullanılabilecek, birbirinden ilginç ulaşım teknolojileri.

10 sene içerisinde kullanacağımız ulaşım teknolojileri

İçinde bulunduğumuz yıldan tam 10 sene sonra, yani 2026 senesinde kullanıma hazır hale gelecek olan ulaşım teknolojilerini sizler için derledik.

Hyperloop

1471369255_3hyperloophyperloopconceptnature02transparentcopyright2014omegabyte3dc.jpg

Hyperloop One tarafından geliştirilen hyperloop teknolojisi, şu ana kadar üretilen en hızlı kara taşıtını kullanmamızı sağlayacak. Hyperloop teknolojisi; trenin, içerisinde bulunduğu kapsüldeki havayı emmesini ve artan basınçla çok hızlı bir şekilde ileriye gitmesini mümkün kılıyor. Bu teknolojinin ilk konseptlerine göre basınç gücüyle hareket eden trenler, saatte 1200 Km'den daha hızlı olabilecekler.

Uçan arabalar

1471369263_flying-cars-could-be-a-reality-in-just-5-years.jpg

Birçok CEO ve şirket, uçan arabalar üretme konusunda ilerlemeler kaydettiklerini açıkladı. Bu araçları, tahminen 5 sene sonra satışta göreceğiz.

Sürücüsüz otomobil

1471369270_fully-driverless-cars-will-be-on-the-road-in-5-years.jpg

Yazılım geliştiricilerinin ve otomobil üreticilerinin birçoğu, sürücüsüz araç yazılımı üretebilmek adına çalışmalarını sürdürüyor. Şimdilik, bu konuda en ileri olan şirketin Google olduğunu söyleyebiliriz.

Ulaşım servisleri

1471369278_the-model-of-every-car-in-a-garage-will-die-down-and-be-replaced-by-a-fleet-based-service.jpg

Uber gibi kuruluşların büyümeye başlamasıyla birlikte 'kişisel otomobil' kavramının yok olabileceği de düşünülmeye başlandı. Uzmanlar, gelecek senelerde taksi sistemiyle çalışan otomobilleri kiralamanın daha yaygın olacağını ve kişisel araçların sayısının azalacağını düşünüyorlar.

Uzay turizmi

1471369285_space-tourism-will-become-a-reality-thanks-to-the-efforts-of-spacex-and-blue-origin.jpg

SpaceX ve Blue Origin gibi kuruluşların destekleri ve çalışmalarıyla, bundan sadece birkaç sene sonra uzay turizmi çok daha yaygın olacak.