200 yıldır çözülemeyen Fizik problemi çözüldü

3 Cisim Problemi’ adı verilen ve 200 yıldır çözülemeyen fizik problemi İsrailli iki bilim insanı tarafından çözüme kavuşturuldu

200 yıldır çözülemeyen Fizik problemi çözüldü

İsrailli bilim insanlarının üç cisim problemine buldukları çözüm sayesinde Güneş, Dünya ve Ay arasındaki kütle çekim ilişkisi üzerinde ipuçları elde edilebilecek.

200 yıllık fizik problemi nasıl çözüldü?

‘’Üç Cisim Problemi’’ İsrail’in Hayfa kentinde bulunan Teknoloji Enstitüsü’ndeki İsrailli Hagai Perets ve doktora öğrencisi Barry Ginat tarafından çözüldü. 200 yıldır hiçbir fizikçinin çözüme kavuşturamadığı problemi çözen iki araştırmacı üç gezegen arasındaki her etkileşime dair hareket olasılıklarını hesapladı ve rassal yürüyüş yöntemi ile ulaştıkları sonuçların olasılıklarını birleştirerek sonuca ulaştı. İsrailli iki bilim insanının ulaştığı bu sonuç sayesinde Güneş, Ay ve Dünya arasındaki kütle çekim ilişkisinin daha iyi anlaşılmasına olanak sağlanacak.

Üç cisim problemi nedir?

Üç cisim problemi denilen fizik problemi üç nokta kütle parçacıklarının karşılıklı kütle çekim etkileşimleri altındaki hareketini tanımlar. Ay’ın ve Güneş’in etkisi altındaki Dünya’nın hareketini buna örnek verebiliriz.

 Çözüm neleri aydınlatacak?

200 yıldır çözülemeyen fizik problemini çözen Hagai Perest ve Barry Ginat’ın üç cisim problemine bulduğu çözüm sayesinde Güneş Sistemi içerisinde yer alan gezegenlerin gelecekteki konumlarına ilişkin öngörülerde bulunulabilecek. Güneş, Dünya ve Ay arasındaki kütle çekim ilişkisi daha iyi analiz edilebilecek. İsrailli bilim insanlarının buldukları yöntem astronomiye de katkı sunacak.