Bilim & Teknik

3D Baskı Teknolojisi ile Böbrek Dokusu Geliştirildi

3D baskı teknolojisi sağlık sektöründeki önemini arttırıyor


Son yılların yükselen trendlerinden biri olan 3D baskı teknolojisi, çok sayıda sektörde yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı. Bu alanların arasında ise insanlık adına en önemlisinin sağlık sektörü olduğunu söylemek mümkün. Pandorum Technolohies adlı bir firma bu 3D baskı teknolojisi ile böbrek dokusu geliştirdiklerini duyurdu.

1451215074_3d-bobrek.jpg

3D Baskı Teknolojisi ile Böbrek Dokusu Geliştirildi

Pandorum Technologies firması, insan hücreleri ile geliştirilen 3D baskı sürecinden geçen böbrek dokuları, uygun maliyetli tıbbi araştırmaları yapılabilecek. Bu gelişmenin bir diğer getirisi de insan ve hayvan denek ihtiyacının ciddi oranda azalacak olması. 

Pandorum Technologies firmasının kurucu ortaklarından Arun Chandru, 3D teknolojisi ile geliştirdikleri böbrek dokuları ve kendi tabiriyle mini böbreklerin, gerçek böbrekler görevini göreceğini, bunun da AR-GE çalışmalarına hız katarken, ilaç geliştirme süreçlerinde daha az yan etki ve düşük maliyet gibi faydalarının olacağını belitti.

Şirkedtin bir diğer ortağı olan Tuhin Bhowmick ise yapay organ geliştirme süreçlerinin önemli bir aşamada olduğunu söyledi.  İnsan hücrelerinden geliştirilen biyo-yapay organların ise böbrek yetmezliği çeken hastalar için büyük bir umut olabileceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.