Bilim & Teknik

İnsan beyni gibi çalışan çip geliştirildi

Çinli bilim adamları, insan beyni gibi çalışan bilgisayar çipi geliştirdiler.

İnsan beyni gibi çalışan çip geliştirildi

Çinliler teknolojinin yanı sıra bilim alanında da oldukça başarılı olmaya başladı ve Hangcou Bilim, Teknoloji Üniversitesi ve Cıciang Üniversitesi araştırmacılarının "Darwin" adı verilen bir çip geliştirdi.

Siyah renkli Darwin, çipinin büyüklüğü küçük madeni para biçiminde ve 4 milyondan fazla sinaps bağlantı noktası ve 2 bin 48 nöronla donatılmış. Hangcou Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden Dr. Ma Dı yaptığı açıklamada, "Darwin, nöronların sinaps bağlantı noktalarını kullandığı beyindeki sinir ağını taklit ederek akıllı bilgisayar görevlerini yerine getiriyor" dedi.

1451051635_cip.jpg

Çipin gelişiminin daha başlangıç safhasında olduğunu belirten Dr. Ma Dı, Darwin'in robotik çalışmalarda, akıllı donanım sistemlerinde ve beyin-bilgisayar arayüzlerinde kullanılmasının amaçlandığını söyledi.

Cıciang Üniversitesinden Şın Jünçıng ise yeni çiple çalışan bilgisayarların daha az elektrik harcayacağını ve Darwin'in bilinen diğer bilgisayar çiplerinin çözemediği zor işlemleri yapabildiğini söyledi. Ayrıca Şın, çipin farklı insanlar tarafından yazılan rakamları tanımlamak, farklı görüntüleri ayırt edebilmek ve kullanıcının beyin dalgalarına göre ekrandaki nesneleri hareket ettirmek gibi karmaşık bilgileri işleyebildiğini de belirtti.


1451051823_bir-bakista-gizlenmis-pandayi-gorebildiniz-mi0.jpg
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.