4 gün okul 3 gün tatil sistemine geçiliyor! Sosyalleşme ön planda olacak!

Eğitim öğretim de önemli bir eşik geride bırakılmak üzere. 4 gün okul 3 gün tatil sistemi ciddi anlamda resmileşiyor. İşte konunun detayları.

4 gün okul 3 gün tatil sistemine geçiliyor! Sosyalleşme ön planda olacak!

2020 yılında dünya genelinde etkili olan koronavirüs salgını nedeniyle, pek çok alışkanlığımız değişmişti. İş, okul, sosyal yaşam ve daha pek çok şey bir daha eskisi gibi olmadı.

Eğer küresel gündemi az çok takip ediyorsanız, bazı ülkelerin 4 gün iş 3 gün tatil şeklinde çalışmaya başladığını da biliyorsunuzdur. Hatta Türkiye’de de bazı kurumsal şirketler süreli olarak bu iş modelini denemeye başladılar. Buradaki asıl mesele insanların iş yerindeki verimini yükseltmek.

Şimdi ise aynı şeyi okullarda denemeye hazırlanıyorlar. Yani 4 gün okul, 3 gün tatil sistemine geçiliyor. Buradaki temel nokta ise öğrencilerin daha fazla sosyalleşmesine imkanlar tanımak. Elbette burada sosyalleşmeden kasıt, ekran başında vakit geçirmek değil.

Başta Finlandiya olmak üzere bazı İskandinav ülkeleri bu sistemi ciddi anlamda tartışmaya başlamış durumda. Hatta önümüzdeki dönem bu sistemin hayata geçirileceği belirtiliyor. Hali hazırda Finlandiya’da zaten okul saati 4 ile sınırlı. Türkiye’de ise bu saat bazı liselerde 11’e kadar çıkıyor. Örneğin bazı meslek liseleri günde 11 ders görüyorlar.

4 gün okul 3 gün tatil sistemine geçiliyor! Sosyalleşme ön planda olacak!

Hali hazırda Finlandiya eğitim denildiğinde dünyanın 1 numarasında yer alıyor. Pek çok ülke de Finlandiya’nın eğitim modelini uygulamaya çalışıyor. Dolayısıyla Finlandiya’nın 4 gün eğitim 3 gün tatil modeline geçmesi bir noktada fitili ateşleyecektir.

Bu sistemin Avrupa ve sonrasında da Türkiye’de uygulanması çok da uzak bir ihtimal değil. Peki sizce de ülkemizde 4 gün eğitim 3 gün tatil sistemine geçilmesi daha güzel olmaz mıydı? Bu şekilde öğrencilerin sosyalleşebilmeleri adına daha fazla zaman yaratılabilirdi. Yorum sizin.