Bilim & Teknik

4 gün okul 3 gün tatil sistemine geçiliyor! Sosyalleşme ön planda olacak!

Eğitim öğretim de önemli bir eşik geride bırakılmak üzere. 4 gün okul 3 gün tatil sistemi ciddi anlamda resmileşiyor. İşte konunun detayları.

4 gün okul 3 gün tatil sistemine geçiliyor! Sosyalleşme ön planda olacak!

2020 yılında dünya genelinde etkili olan koronavirüs salgını nedeniyle, pek çok alışkanlığımız değişmişti. İş, okul, sosyal yaşam ve daha pek çok şey bir daha eskisi gibi olmadı.

Eğer küresel gündemi az çok takip ediyorsanız, bazı ülkelerin 4 gün iş 3 gün tatil şeklinde çalışmaya başladığını da biliyorsunuzdur. Hatta Türkiye’de de bazı kurumsal şirketler süreli olarak bu iş modelini denemeye başladılar. Buradaki asıl mesele insanların iş yerindeki verimini yükseltmek.

Şimdi ise aynı şeyi okullarda denemeye hazırlanıyorlar. Yani 4 gün okul, 3 gün tatil sistemine geçiliyor. Buradaki temel nokta ise öğrencilerin daha fazla sosyalleşmesine imkanlar tanımak. Elbette burada sosyalleşmeden kasıt, ekran başında vakit geçirmek değil.

Başta Finlandiya olmak üzere bazı İskandinav ülkeleri bu sistemi ciddi anlamda tartışmaya başlamış durumda. Hatta önümüzdeki dönem bu sistemin hayata geçirileceği belirtiliyor. Hali hazırda Finlandiya’da zaten okul saati 4 ile sınırlı. Türkiye’de ise bu saat bazı liselerde 11’e kadar çıkıyor. Örneğin bazı meslek liseleri günde 11 ders görüyorlar.

4 gün okul 3 gün tatil sistemine geçiliyor! Sosyalleşme ön planda olacak!

Hali hazırda Finlandiya eğitim denildiğinde dünyanın 1 numarasında yer alıyor. Pek çok ülke de Finlandiya’nın eğitim modelini uygulamaya çalışıyor. Dolayısıyla Finlandiya’nın 4 gün eğitim 3 gün tatil modeline geçmesi bir noktada fitili ateşleyecektir.

Bu sistemin Avrupa ve sonrasında da Türkiye’de uygulanması çok da uzak bir ihtimal değil. Peki sizce de ülkemizde 4 gün eğitim 3 gün tatil sistemine geçilmesi daha güzel olmaz mıydı? Bu şekilde öğrencilerin sosyalleşebilmeleri adına daha fazla zaman yaratılabilirdi. Yorum sizin.

Yorumlar
Tutku
Bence cok iyi?
Cevapla
Ela
Hayır olmazdı zaten 2021 de çocukların eğitimden çok geri kaldığını düşünüyorum ve şimdi 4 gün okul 3 gün tatil çocuklar için iyi olabilir ama bence bu çocukları kötü etkileyecektir.
Cevapla
Memur
Bu sitemi yapmanız için çalışan anne babalara da aynı tatili yapmaniz lazim.. Ben memurum cumartesi pazar tatil o da nöbet olmazsa. Şimdi ben 5 gün mesai yaparken 7 yaşında ki oğlum nasıl evde tek kalacak. Ozaman benimde tatilde olmam gerek..
Cevapla
H.A.Y
Bir bizim ülkede eğitim sistemini oturtamadilar gitti. Çocuklar daha çok evde kalıp tv bilgisayar.telefon. tablet oynasinlar diyemi bu sistemi getiriyorlar ne göre iyice saçmaladılar ben çok karşıyım böyle olmasına
Cevapla
Tolga dağdelen
Sizin derdiniz çocukları başınızdan göndermek evde keyif yapmak ugraşmıyacaginız çocuğu neden doğuyuyorsunuz derdiniz ne sizin Allah aşkına cidden bizim insanlarımız işçiye çocuğa öğrenciye gence değer vermiyor nasıl bir millet haline geldik Allah yardımcımız olsun deprem olmuş insanlar işçinin çocuğun 2 gün olan talin 3 gün olmasına 1 günlük tatiline laf ediyorlar haysiyetsiz insanlar
Yağmur
Sacmalamayin lutfen , bence okul 6 gun olup 1 gun okul sosyal aktivite düzenlenmeli , çocuklar zaten telefon tabletten gerizekalı oldu birde 3 gun olsun iyice kayip bir nesil yetissin, su guzel olur diyenlerde ogretmenler olabilir yoksa hicbir veli boyle birseyin mantıklı olmadiginin farkindadir
Cevapla
Muhammed
Bizim hakkımız ne Dünya kadar ödevi nasıl 1 günde yapcaz Bizde insanız kes sesini
Can
Çocukların psikolojisini mi bozmak istiyosunuz anlamadık gitti zaten yeterince okulda kalıyoruz 13-16 saat ders işleyenler var sizin yüzünüzden hiç gün yüzü göremeden ölüp gidicez aq
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.