Elon Musk'ın Cyberpunk macerası kısa sürdü

Reuters'in haberine göre, CEO'su Elon Musk tarafından tekrarlanan cüretkar iddialara rağmen, beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) girişimi Neuralink'in piyasaya bir ürün getirme olasılığı şimdilik yok.

Elon Musk'ın Cyberpunk macerası kısa sürdü

Görünüşe göre BCI şirketinin, deney yapılan tüm domuzları öldüren aynı cihazları kullanarak insan deneyleri yapma yetkisi 2022'de ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından reddedildi.

Şimdiki ve eski Neuralink çalışanları Reuters'e "Ajansın başlıca güvenlik endişeleri arasında cihazın lityum pili, implantın küçük tellerinin beynin diğer bölgelerine kaçabilme potansiyeli ve cihazın beyin dokusuna zarar vermeden çıkarılıp çıkarılamayacağı ve nasıl çıkarılacağı konusundaki sorular yer alıyordu." dedi.

FDA'nın pil sistemi ve yeni transdermal şarj etme becerisi ilgili endişeleri, cihazın arızalanma olasılığı etrafında dönüyor. Reuters'e göre ajans, pilin "arızalanma olasılığının çok düşük" olduğuna dair güvence istiyor çünkü böyle bir durumda, elektrik akımının veya ısı enerjisinin parçalanmış bir paketten boşalması çevredeki dokuyu kızartabilir.

Elon Musk'ın Cyberpunk macerası kısa sürdü

FDA ayrıca, hastanın gri maddesine uzanan elektrik kablolarının küçük boyutu nedeniyle, cihazın değiştirme veya güncelleme için toptan çıkarılması gerektiğinde olası sorunlarla da ilgileniyor. Bu elektrotlar o kadar küçük ve hassastır ki, çıkarma sırasında (hatta düzenli kullanım sırasında) kopma ve daha sonra önemli bir şeye saplanabilecekleri beynin diğer bölgelerine göç etme riskiyle karşı karşıyadırlar.

Neuralink'in geçen kasım ayındaki açık oturumunda Musk, şirketin bu bahara kadar, yani "altı ay içinde" FDA onayını alacağından emin olduğunu söylemişti. Bu tahmin, Cybertruck'ın nihayet ne zaman üretime girebileceğine dair tahminleri kadar doğru çıkmış görünüyor. Bir çalışan Reuters'e "Bunun bir araba olmadığını anlayamıyor" dedi. “Bu bir kişinin beyni, bir oyuncak değil.”