Bilim & Teknik

512 yaşında köpek balığı keşfedildi

Danimarka'da araştırma yapan bilim insanları, 512 yaşında ve dünyanın en yaşlısı olduğunu düşündükleri bir köpek balığı keşfetti.


Kuzey Atlantik ve Arctic denizlerinde araştırmalarını sürdüren bilim insanları 512 yaşında olduğunu düşündüğü Grönland köpek balığını keşfetti. Yaklaşık 5,5 metre uzunluğunda olan bu bu köpek balığı, bilim insanlarına göre her yıl yaklaşık bir santimetre büyüdüğünü söylüyor.

400 Yaşında Olan Arkadaşı Bulunmuştu

Grönland köpek balıkları olarak adlandırılan bu canlılar, Kuzey Atlantik ve Kuzey Kutup okyanuslarının soğuk sularında hayatını sürdürüyor. Bu kadar geç keşfedilme nedeni olarak da bu sularda yaşamaları olarak gösteriliyor. Bu canlıların, yaklaşık olarak 2 buçuk kilometre derinlikte yaşamlarını sürdürdükleri tahmin ediliyor.

Omurgalı canlı türleri arasında en uzun ömre sahip olan Grönland köpek balıklarının diğer balıkları yiyerek beslendikleri açıklandı. 2016 yılında yine Kuzey Atklantik sularında yaklaşık 400 yaşında bir Grönland köpek balığı daha bulunmuştu.

400 yaşındaki Grönland köpek balığı videosu:

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.