AI Seinfeld şovu 'Nothing, Forever' Twitch'e geri döndü

Gizmodo'nun bildirdiğine göre, Seinfeld'den ilham alan ve AI tarafından oluşturulan bir canlı yayın olan Nothing, Forever, LGBTQ karşıtı bir patlama nedeniyle çevrimdışı olduktan sonra Twitch'e geri döndü.

AI Seinfeld şovu 'Nothing, Forever' Twitch'e geri döndü

Aralık ayındaki lansmanından sonra, gösteri, Seinfeld’e bitişik olay örgüleri, 90'ların sarsıcı video oyunu tarzı animasyonu ve korkunç (tutarlı olsa da) diyaloglarıyla internette ünlü oldu. Ancak, Twitch'in cinsel kimlik ve cinsiyet kimliği etrafında nefret söylemini yasaklayan davranış politikasını ihlal ettikten sonra bir aydan uzun bir süre önce geri çekildi.

En kötü şöhretli olayda, AI baş karakteri ("Larry") saldırgan bir çıkış yapmıştı: "Biraz transseksüel olmanın aslında bir akıl hastalığı olduğu hakkında bir şeyler yapmayı düşünüyorum. Ya da tüm liberallerin nasıl gizliden gey oldukları ve isteklerini herkese empoze etmek istedikleri hakkında. Ya da trans bireylerin toplumun dokusunu nasıl mahvettiği hakkında bir şeyler. Ama hayır, birileri gülüyor, bu yüzden duracağım."

Kısa bir süre sonra Mismatch Media'nın kurucu ortağı Skyler Hartle, sorunun OpenAI GPT-3 Davinci modelinin düzgün çalışmayı durdurmasıyla başladığını açıkladı. Ekip, OpenAI'nin içerik denetlemesinin hala aktif olduğuna inanarak Davinci'nin selefi Curie'ye geçti, ancak görünüşe göre durum böyle değildi. Kısa bir süre sonra programa hücumlar başladı.

AI Seinfeld şovu 'Nothing, Forever' Twitch'e geri döndü - Resim : 1

AI Seinfeld şovu 'Nothing, Forever' Twitch'e geri döndü

"Metin oluşturma modelleri için yanlışlıkla OpenAI'nin içerik denetleme sisteminden yararlandığımıza inandık. Şu anda tekrar canlı yayına geçmeden önce OpenAI'nin içerik denetleme API'sini (içeriğin güvenliğini doğrulamak için kullanılan bir araç) uygulamak için çalışıyoruz ve ekip, ikincil içerik denetim sistemlerini de araştırıyor" dedi.

Denetleme ve rahatsız edici içerik sorunları, geldiklerinden beri AI sohbet robotlarının başına bela oldu. Microsoft, önce ırkçılığa dönüşen Tay sohbet botu ile ve daha sonra OpenAI teknolojisi tarafından desteklenen Bing Chat arama asistanı ile bunu iki kez deneyimledi. İkincisi, kullanıcılara hakaret etmeye ve doğru olduğu konusunda ısrar ederken yanlış bilgiler vermeye başladıktan sonra bir süreliğine geri çekildi.

Ancak şu an Forever eskisi gibi çalışıyor, aynı kahkahalarla, ilgili izleyicilerle (şu anda yaklaşık 3.500 kişi) çalışıyor: ancak şu ana kadar saldırgan çıkışlar yapmıyor. Gösterideki hiçbir şey bir anlam ifade etmese de, yapay zekanın tüm öğeleri gerçek zamanlı olarak üretebilmesi etkileyici.