Bilim & Teknik

Asteroit teğet geçti!

Biraz daha yakında olsaydı çarpacaktı!

Asteroit teğet geçti!

Uzmanlar, çapı 2.7 kilometre olan 1998 QE2 asteroitinin Dünya'nın çok yakınlarından geçip yoluna devam ettiğini açıkladı. Devasa asteroitin kendi uydusunun bile olduğunu söyleyen bilim insanları, gök cisminin Şubat'ta Rusya'daki Chelyabinsk kenti yakınlarına düşüp parçalarıyla binden fazla kişiyi yaralayan asteroitten çok daha büyük olduğunu söyledi. Asteroitin Dünya'ya en fazla 5.8 milyon kilometre, yani Dünya'nın Ay'a olan uzaklığının 15 katı, yaklaştığı belirtildi. ABD uzay kurumu NASA'nın Yakın Dünya Cisimleri Programı'ndan Paul Chodas, "Bu büyüklükteki bir uzay cismi için son derece yakın bir geçiş" diye konuştu.
1370244997_art-cashin-an-asteroid-actually-named-1998-qe2-will-fly-past-earth-today.jpg NASA ile beraber Avrupa Uzay Ajansı ile Rus bilim insanları, Dünya'ya yakın asteroitleri takip ediyor. Geçen Çarşamba radarla cisme yakından bakma fırsatı bulan araştırmacılar, asteroitin bir uydusu olduğunu görünce şaşırmış. Araştırmacılar, aynı büyüklüğünde bir asteroitin 65 milyon yıl önce Dünya'ya çarpıp dinozorların soyunun tükenmesine neden olduğunu düşünüyor. QE2'nin Dünya'nın yakınından geçtikten sonra Güneş'in çevresinden dönüp Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağına doğru ilerleyecek. QE2'nin Dünya'ya yakınlarına tekrar gelmesinin 200 yıl alacağı belirtildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.