Axiom ile SpaceX 2021’de uzay turizmini başlatıyor!

ABD'nin Houston kentinde kurulan uzay turizmi şirketi Axiom, SpaceX ile yaptığı anlaşma aracılığı ile 2021’in ikinci yarısından itibaren ISS’ye (Uluslararası Uzay İstasyonu) turist taşımaya başlayacak.

Axiom ile SpaceX 2021’de uzay turizmini başlatıyor!

ABD'nin Houston kentinde kurulan uzay turizmi şirketi AxiomSpaceX ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu'nda uzay turizmi yapacaklarını söyedi ve bugün itibarıyla Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 10 gün geçirmenin maliyetini açıkladı.

Axiom ile SpaceX 2021’de uzay turizmini başlatıyor!

Amerika Birleşik Devletleri'nin Houston kentinde kurulan uzay turizmi şirketi Axiom, SpaceX ile birlikte 2021’in sonlarında üç uzay turistini 10 günlük bir Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) yolculuğuna çıkarmaya hazırlanıyor. Bu yolculukta SpaceX’in Falcon 9 roketi ve Crew Dragon uzay kapsülü kullanılacak. Söz konusu olan uzay yolculuğunda, üç uzay turistinin lojistik ihtiyaçlarının yönetimi Axiom Space tarafından gerçekleştirilecek. Bilindiği üzere daha önce yedi sivil vatandaş ISS’te vakit geçirmişti, ancak 2021 yılında gerçekleşecek bu görev istasyona yapılan ilk “tamamen özel” yolculuk olma özelliği taşıyacak.

Axiom ile SpaceX 2021’de uzay turizmini başlatıyor! - Resim : 1

SpaceX’in Crew Dragon uzay kapsülü, NASA‘dan sürekli olarak gelir elde edebileceği en önemli çalışmaları arasında yer alıyor. Crew Dragon uzay kapsülü üzerinde son güvenlik testlerinin devam etmekte olduğunu da ayrıca belirtelim. Gerçekleşecek olan bu uzay yolculuğunda, her bir turistin tam 55 milyon dolar ödeyeceği ve üç koltuktan birisinin şimdiden satıldığı aktarıldığını düşünürsek, Axiom ile kurulan ortaklıktan SpaceX’in ciddi bir pazar elde edeceğini beklemek yanlış olmaz. Diğer yandan Axiom için yapılacak olan uzaya yönelik turistik gezisinin 10 gün süreceğini ayrıca belirtelim. NASA’nın ISS’de bir gecelik konaklama içinse 35 bin dolar istediği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

SpaceX Başkanı ve Operasyon Sorumlusu Gwynne Shotwell ise bu uzay yolculuğu için; “2012 yılından bu yana NASA ile ortaklaşa olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo gönderiyor ve bu yılın sonunda NASA astronotlaryla ilk kez uçacağız. Şimdi, Axiom ve NASA’nın destekleri sayesinde, özel mürettebatlı görevler, uzay istasyonuna benzeri görülmemiş bir erişime sahip olacak, alanın ticarileştirilmesini ilerletecek ve yeni bir insan keşif çağında bize yardımcı olacak.” açıklamasında bulundu.