Bilim & Teknik

Biyonik göz dünyayı böyle görüyor! (Video)

Biyonik bir gözle dünyayı nasıl görürüz?

Biyonik göz dünyayı böyle görüyor! (Video)

Washington Üniversitesi araştırmacıları bir göze yapılacak bir retina implantı ameliyatı sonrasında insanların nasıl görebileceğini gösteren bir görsel simülasyon hazırladı.

Dünyada ilk kez hazırlanan simülasyon, retinal implant ameliyatı sonrası bir biyonik gözle nasıl görebileceğimize dair bir fikir alma fırsatını sunuyor. Scooter kullanan bir çocuğu gösteren siyah ve beyaz videolarda uygun tedavi sonrası biyonik bir gözle çocuğun nasıl göründüğünü gösteriyor.

1439065625_screen-shot-2015-08-07-at-10.23.15-am.png

Videoda scooter kullanırken görülen çocuğu, hızlı hareket ettiği zaman bir hayalet gibi görebilen kişi durduğunda soldaki resimdeki kadar net görebiliyor. Doçent Geoffrey Boynton liderliğindeki araştırma ekibi, simülasyon ile birlikte amaçlarının insanları bilgilendirmek ve göz ameliyatından çekinen hastalara bunun o kadar da zor olmadığını anlatmak olduğunu söyledi.

Yaptıkları açıklamada: ”Biyonik göz yapmak gerçekten zor bir karardır ve birçok cihazlarla yapılacak uzun ameliyatları içerir. Ayrıca normal bir gözü geri getirmek için yapılmadığını hastalara bilgilendirmek gerekir.” Dediler. Boynton, elektriksel olan yapay göz implantı sonrasında retinanın nasıl tepki vereceğini çok farklı bir şekilde anlatan gerçek bir görsel yayınladı.

Sizde bu ilginç simülasyonun tümünü aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.