Bilim & Teknik

Blue Origin, simüle edilmiş Ay tozunu eriterek güneş pilleri yaptı

Blue Origin Ay'a iniş yapsın ya da yapmasın, ay operasyonlarının sürdürülmesinde önemli bir rol oynayabilir.

Blue Origin, simüle edilmiş Ay tozunu eriterek güneş pilleri yaptı

Jeff Bezos'un uzay uçuşu şirketi, simüle edilmiş Ay regolitini kullanarak güneş pilleri ve iletim kablosu üretebileceğini açıkladı. Firmanın Blue Alchemist tekniği, temel malzemeleri çıkarmak için ay toprağının alüminyum, demir ve silikonunu bağlı oksijenden ayırmak için erimiş elektroliz kullanıyor. İşlem, yalnızca güneş ışığını ve reaktörün silikonunu kullanarak güneş pilleri, kaplama camı ve alüminyum tel üretebiliyor.

Bu yaklaşım, kaşifleri yalnızca malzeme ithal etme zahmetinden kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda hem Ay'a hem de Dünya'ya karşı daha nazik davranmayı kolaylaştıracak. Bu malzeme için karbon bazlı emisyonlara, kimyasallara ve suya ihtiyaç duyulmuyor. Blue Origin, ortaya çıkan güneş pillerinin "sert" bir ortama rağmen Ay'da on yıldan fazla çalışabileceğini iddia ediyor.

Blue Origin, simüle edilmiş Ay tozunu eriterek güneş pilleri yaptı

Ars Technica'nın açıkladığı gibi, Blue Origin bunu NASA'nın Artemis programı ve Mars misyonları için bir çözüm olarak sunuyor. Uzay ajansı, çevresel etkileri en aza indirirken üsler veya diğer kalıcı tesisler kurabilir. Karakol inşa etmek için regolit kullanma konsepti yeni olmasa da, daha önceki çabalar büyük ölçüde bu dünya dışı tesislere güç sağlamaktan ziyade habitatlara odaklanmıştı.

Şirketin ABD yönetimi ile karışık bir ilişkisi olduğundan, Blue Origin'in teknolojisinin NASA'ya ulaşıp ulaşamayacağı ayrı bir konu. NASA, Orbital Reef uzay istasyonunu destekleyip New Glenn'i Mars'a bir bilim görevi uçurmak için kullanacak olsa da, SpaceX'e karşı önemli bir aya iniş sözleşmesini kaybetti ve 2,9 milyar dolarlık anlaşma mücadelesinde başarısız oldu. Blue Alchemist teknolojisi her ne kadar yeni olsa da, işi alma garantisi hala yok.

Yorumlar
Funda
Siz kapansin dediniz diye erken kapatırlar yada gec kapatirlar sizin demenize bagli sanki😁😁
Cevapla
Öznur
Zaten Haziran ayı boşuna geçiyor Mayıs haftanın son günü daha iyi olur kapanması kim düşünmüşse çok da iyi düşünmüş
Zeynep
Bence de mayısın son cumasında kapansın daha iyi olur
Cevapla
Berkay
Okullar açılmasin herkez zor durumda
Cevapla
Eğimli insanlar
Liyakat kalktı okullarda tatilleri arttıra artıra eğitim süresi iyice kısaldı yakında eğitimde ortadan kalkacak. Zaten liyakatın olmadığı yerde eğitim neden olsun padişahlıkda gelsin bari tam olsun
Cevapla
songül
bencede mayıs sonunda okullar kapansın sadece haziranın iki haftası ziyan geçiyor
Cevapla
Hatice
Bence de mayis sonunda kapansin
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.