Bilim & Teknik

Cep telefonların pil ömrü 4 kat artacak!

Türk gencinin bu projesi ile pil süreleri uzayacak.

Cep telefonların pil ömrü 4 kat artacak!

Türkiye teknoloji alanında gelişmeye devam ettikçe, yetenekli Türk gençleri de bir bir ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan biri olanYıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Makine Mühendisliği öğrencisi Ceyhun Derinboğaz, Rus bilim adamları tarafından bulunan nanoteknoloji ürünü grafen maddesini kullanarak, batarya gücünü dörde katlayan pil üretti.

Genç yetenek, ürettikleri pilin lityum iyon pillere göre 2 kat hızlı şarj olduğunu ve kullanım süresinin diğer pillere kıyasla yüzde 400 uzun olduğunu söyledi ve bu teknolojinin patenti çin başvuruda bulunduklarını belirtti.

1396013993_pil.jpg

Şimdilik piyasaya sürülecek kadar gelişmemiş olan bu teknoloji ürünü hakkında konuşan Ceyhun Derinboğaz, "Geliştirdiğimiz pilin en büyük sorunu, 10 kez şarj edip deşarj ettikten sonra ömrünün azalmaya başlaması. Azalıp en sonunda lityum iyon pillerle aynı performansa düşüyor. Ancak bu sorunu da aşacak fikirlerimiz var. Grafenle birlikte, başka bir madde ile pilin dayanıklılığını 1-2 yıl aynı seviyede kalacak" dedi.

Bu projeye destek olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,100 bin lira destek sağladı ancak, ilk prototipini ürettikleri pili daha da geliştirmeleri için sponsor ya da şirket ortağına ihtiyaçları bulunuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.