Bilim & Teknik

Çin Ay'ın karanlık yüzüne keşif aracı gönderdi!

Çin, Ay'ın karanlık yüzüne inecek keşif aracı Çang'ı-4'i uzaya fırlattı. İşte detaylar!


BBC'nin haberine göre, Şiçang merkezinden Uzun Yürüyüş 3B roketiyle fırlatılan Çang'ı-4 keşif aracının, Ay'ın Dünya'yı hiç görmeyen yüzünde Von Karman kraterine inmesi planlanıyor. Keşif aracının ocak başında Ay'a inmesi, Dünya'nın uydusunun karanlık yüzünden kaya ve toprak örnekleri toplaması bekleniyor. 

Von Karman krateri, Ay'ın en büyük ve en eski havzasında yer aldığından bilim insanlarının ilgisini çekiyor. Havzanın, büyük olasılıkla milyarlarca yıl önce dev bir asteroitin çarpması sonucu oluştuğu düşünülüyor. 

Ay'ın karanlık yüzüne daha önce herhangi bir misyon düzenlenmedi.

Çin'in Longciang-2 uydusu, kasım ayında Ay'ın karanlık yüzündeki krater ve çeşitli yer şekillerini görüntülemişti. Çang'ı-5'i de gelecek yıl Ay'a yollamayı planlayan Çin, Mars'a ilk keşif aracını 2020'de gönderecek. Çin, 2029'da da Jüpiter'e keşif misyonu yollamayı planlıyor.

Çin Ay'ın karanlık yüzüne keşif aracı gönderdi!

Buna ek olarak Çin Uzay Bilimleri ve Teknoloji Kurumunun (CASC) verilerinden derlenen bilgilere göre, ülke, gelecek üç yılda yörüngede insanlı uzay istasyonu inşa sürecine ağırlık verecek.

Çin'in Mars keşif projesi, kara delik araştırmaları, yerli küresel uydu navigasyon sistemi ve yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydu ağları hakkında yapılan çalışmaların da hız kazanması bekleniyor.

Ülkenin bu alandaki çalışmalarının “tamamen barışçıl amaçlar taşıdığını” savunan Çin makamları, bu anlamda uluslararası iş birliklerine hazır olduklarını da vurguluyor. 

Yorumlar
Tipitip
Doğum kontrol onemsenmeli !
Cevapla
feynnman
Ayrıca bahse konu ayet uzaya gidilemeyeceğine değil Allahtan kaçmanın mümkün olmadığına, o halde Rabbimizin nimetlerini(ayetlerini) yalanlamamamız gerektiğine vurgu yapmaktadır
Cevapla
Voltran
Bunlar böyle .. telefon kullanır, internete girer, navigasyonun nedir bilir, çanak antenli tv kanalları izler... Ama din üzerine bir ayet görsün veya saçma bir açıklamaya denk gelsin, beyinleri sıfırlanıyor bunların. Belki de din ile dalga geçen bot lardan da olabilir bunlar. Öyle olmasını umut ediyorum.
Cevapla
Yorumcu
Türksat uydusuda senin evinin tepesinde zaten mehmet
Cevapla
Mehmet turkut
Birak Ay'a gitmeui, Dunyanin disina bile cikabilecek Teknolojinin , degil insanli bir aracin, insansiz bile herhangi bir cismin, Dunyanin dis katmanina yaklastigi anda bile, oradaki Radyoaktiviteden dolayi aninda yok oldugunu, NASA OBAMAYA brifing verdi ve RAHMAN SURESI 33ayet, DUNYANIN DISINA CIKMAK YOK, diyor, siz hala uzay filmerinin gercek olduguna inaniyormusunuz verdi??olmadigini
Cevapla
misafir
mehmet bey: inanman için seni aya götürelim. fakat tek bir şartla; geri getirilmeyeceksin.. kabul mü..
misafir
allahın ayetini eksik yazıp çarpıtarak dinden çıkıyorsun..
feynnman
Şu imlaya bakın ya. Mynet editöründen inciler.Tebrikler! Yorumunuz gönderildi. En kısa sürede onaylanıp yayınlanıcaktır. YAYINLANICAKTIR. Ahahahaha
feynnman
Hocam zaten Çin diye bir ülke de yok.Rahat ol kafana takma. Kaygılanman gereken Çin değil ,cin olmalı hocam. Bir de söyle yakınlarına ara sıra güneşe çıkarsınlar seni . Fotosentez yaparsın . Ha boş durma tabi. Al Kuran Mealini eline seni ilgilendiren kısımları , mesela cahillerle alakalı ayetleri oku. Emin ol sadece imanın değil imlan da düzelir.
KADİR USTAOĞLU
AYETİN DEVAMINI NEDEN GÖZ ARDI EDİYORSUNUZ. BÜYÜK BİR GÜÇ OLMADIKÇA ÇIKAMAZSINIZ DİYOR. DİĞER AÇIDAN BAKARSAK ALLAH BİZE YOL GÖSTERİYOR BÜYÜK BİR GÜÇLE ÇIKILABİLİR DİYOR.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.