Bilim & Teknik

Domates toplayabilen yapay zekalı robotik kol: Virgo 1

Root AI, domates toplayabilen yapay zekalı robotik kol projesi Virgo 1 için gerçekleştirilen çalışmaların sonuna gelindiği açıklandı.

Domates toplayabilen yapay zekalı robotik kol: Virgo 1

Çiftçiler için büyük kolaylık sağlayacağı düşünülen yapay zekalı robotik kol Virgo 1 ilerleyen aşamalarda tarımsal faaliyetlerde aktif rol alabilir.

Domates toplayabilen yapay zekalı robotik kol: Virgo 1  

Root AI tarafından geliştirme çalışmaları sona gelindiği belirtilen ve tek başına domates toplayabilen yapay zekalı robotik kol Virgo 1 modeli çiftçilere birçok konuda yardımcı olacak gibi görünüyor. Bilindiği gibi tarımsal üretimlerde ürünlerin zarar görmeden toplanabilmesi büyük önem arz ediyor. Çiftçiler tarafından yürütülen tarımsal faaliyetlerde özellikle kısa süreler içerisinde ürünlerin toplanması gerekmekte ve bu kapsamda iş gücü konusunda hem zaman hem de yüksek bütçeler ayırmak gerekiyor. Geliştirme aşamasının sonuna gelindiği belirtilen Virgo 1 ile çiftçilerin yaşadığı bu büyük sorun belki de büyük ölçüde çözüme kavuşturulabilir.

Maliyet ve iş süresi sorunlarını çözebilmek adına Root AI şirketinin tarımsal faaliyetlere yönelik ilk robotu olduğu belirtilen yapay zekalı robotik kol Virgo 1 modeli Amerika ve Kanada’da gerçekleştirilen deneme çalışmalarında domateslere zarar vermeden onları toplayabiliyor. Test çalışmalarında başarılı sonuçlar alınan robotik kolda yer alan plastik parmaklar sayesinde domatesler tek tek ve zarar vermeden toplanabiliyor. Robotik kolda yer alan plastik parmakların yiyeceklere temas için uygun plastik malzemeden yapıldığı belirtilirken, parmakların yıkanması ve temizlenmesinin de oldukça kolay olduğu ifade ediliyor.

Virgo 1 hangi tarım ürünlerinde kullanılabiliyor?

Önümüzdeki yıl içerisinde çiftçilerin kullanımına sunulması beklenen cihaz sensör ve kameraları sayesinde olgunlaşmış ve tam olgunlaşmamış domatesleri ayırt edebiliyor ve bu sayede sadece olgunlaşmış olanları toplayabiliyor. Yapay zekaya sahip olan Virgo 1 isimli robotik kol sahip olduğu geliştirilebilen yazılımı sayesinde farklı ürünler için de özelleştirilebiliyor.

Yorumlar
yakup
adamlara helal olsun ama yakın gelecekte insanların işini robotlar yapıcak insanlarımız işşiz kalcak lakin mühendise arge insanlara ihtiyaç olacak
Cevapla
mokoko
adamlar neler yapiyor inanilir gibi degil... siz daha mazbata toplayin. 100 sene gerideyiz 100
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.