Bilim & Teknik

Dünya devinden şok hamle! Yoksa iflas mı etti?

CNBC'nin haberine göre, uydu fırlatma şirketi Virgin Orbit "operasyonel bir duraklama" başlatmaya ve iskelet bir ekip dışında çoğu çalışanı ücretsiz izne çıkartmaya hazırlanıyor.

Dünya devinden şok hamle! Yoksa iflas mı etti?

Bir sözcü yaptığı açıklamada, şirketin içinde bulunduğu mali yükü hafifletmek için yeni yatırımcılar aradığı ve "önümüzdeki haftalarda ileriye dönük operasyonlar hakkında bir güncelleme" vermeyi planladığı bildirildi.

SpaceX gibi şirketler, uydu yüklerini yörüngeye yerleştirmek için yerden ağır roketler fırlatmaya devam ediyor. Ancak Virgin Orbit, bir Boeing 747'nin kanadında yaklaşık 35.000 fit yüksekliğe kadar daha küçük roketler taşıyarak kullanılan yakıtı oldukça azaltabiliyor. Şirket bu yılın başlarında, İngiltere üssünden alçak Dünya yörüngesine dokuz uydu fırlatmaya da çalıştı. Ancak hatırlayacağınız üzere ne yazık ki görev, sonradan yapılan bir açıklamaya göre yerinden çıkmış bir yakıt filtresi nedeniyle başarısızlığa uğradı.

Dünya devinden şok hamle! Yoksa iflas mı etti?

Şirket, Aralık 2021'deki ilk çıkışından bu yana stoklarının hızla düştüğünü gördüğü için bu başarısız deneme, mevcut mali sorunların üstüne gelmiş oldu. Şirket herhangi bir gelir elde edemeyerek parasını başarısız bir denemede yaktığı için son mali çeyreğinde 49,2 milyon dolar zarar bildirdi.

Bu sorunlara rağmen  bugüne gelinceye dek Virgin Orbit bir sonraki lansmanına doğru ilerliyor gibi görünüyordu. Bir sözcü geçen ay "Araştırmamız neredeyse tamamlandı ve gerekli modifikasyonla bir sonraki üretim roketimiz entegrasyon ve testin son aşamalarında" demişti.

Yorumlar
bulut
sanki bizler tatilimizde 5 yıldızlı otellerde kalıp güzelce vakit geçiriyor Ulus gibi 1 2 hafta yeterr demişsiniz
Cevapla
Egitim
Yaz sıcağında 45 derecede gidin anlatın bakalım dersi avrupa zaten 45 derecede ders işliyordu
Cevapla
Tatilinkısalmasınıistemeyenöğrenci
TATİLKISALIRSAOKULUZAROKULUZARSADERSLERDEN BULANIPŞİZOFREOLURUZOYÜZDENTATİLKISALMASIN
Cevapla
Engin
Sizn mantığa göre 7 Ağustosta okul açılacak. Ege'de Akdeniz'de Ağustosta hava 45 derece . Türkiye'nin büyük bölümünde aileler ve çocukları hasatta.Hiçbir pedagojik bilginiz olmadan sırf laf olsun diye yazılmış bir yazı. Diyelim ki açtın Ağustosta, çocuk ekime gelince zaten yorulmuş olacak, sonra bir daha min tatil olacak, yoksa Şubat'a kadar devam mı? Madem bir fikrin var , daha detaylı planlama yap eğitim öğretim takvimi için
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.