NASA'nın yeni astronot elbisesi bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünüyor!

NASA ve Axiom Space sonunda Artemis III astronotlarının Ay'da yürürken ne giyeceklerini göstermeye hazır.

NASA'nın yeni astronot elbisesi bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünüyor!

İkili, ekiplerin Ay'ın Güney Kutbu yakınlarındaki ay yürüyüşleri için kullanacakları bir prototip uzay giysisini tanıttı. Söz verildiği gibi, tasarım daha geniş bir gövde tipi yelpazesini barındıracak şekilde tasarlandı. Ayrıca eski takım elbise modellerinden daha esnek ve keşif odaklı araçlara sahip.

Kask, hem aydınlatma hem de daha sonra deneyimi paylaşmak üzere bir HD kamerayı sahip. Astronotlar giysiye yaşam desteği sırt çantasındaki bir kapaktan girecekler. Eldivenler mikro yerçekiminde uzun süreli kullanım için tasarlanırken, daha fazla eklem eklentisi, kullanıcıların diz çökmesine ve başka şekilde kolaylıkla hareket etmesine olanak tanıyacak. Tasarım, çizmelere kadar Ay'daki sürekli gölgeli alanların aşırı soğuğuyla başa çıkabilecek.

Sormadan önce: hayır, asıl kullanımda göreceğiniz renk siyah versiyon değil. For All Mankind'ın kostüm tasarımcısı tarafından hazırlanan kapak, altındaki özel tasarımı gizlemeyi amaçlıyor. Bitmiş uzay giysisi, astronotları aşırı sıcaktan korumak için beyaz olacak.

NASA'nın yeni astronot elbisesi bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünüyor! - Resim : 1

NASA'nın yeni astronot elbisesi bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünüyor!

Artemis III görevinin şu anda Aralık 2025'te yapılması planlanıyor ve Apollo 17'nin 1972'de inişinden bu yana ilk mürettebatlı Ay inişi olacak. Görev Ay’da yürüyen ilk kadının yanı sıra ilk beyaz olmayan insanı da içerecek şekilde hazırlanıyor. Yüzeye ulaşan iki kişi orada bir haftadan kısa bir süre kalacak ve gezici keşif gezileri ve buz örneği toplama dahil olmak üzere dört adede kadar ay yürüyüşü gerçekleştirecek. Diğer iki mürettebat üyesi, bir SpaceX Starship kullanarak geri döndüğünde mürettebatı toplayacak olan bir Orion kapsülünde kalacak.

Bu uzay giysisi, NASA'nın kullanacağı tek uzay giysisi değil. Diğer satıcılar, gelecekteki Ay inişlerini ve Uluslararası Uzay İstasyonu faaliyetlerini idare edecek siparişler için rekabet ediyor. Bununla birlikte, bu en yüksek profilli örnek olabilir: NASA’nın tarih yazmasına yardımcı olacak örnek.