Bilim & Teknik

Dünya dışı yaşam arayışında yeni perde

Güney yarımküredeki en büyük radyo teleskopu, dünya dışı zeka tarafından geliştirilen teknolojinin varlığını gösteren sinyaller olan tekno-imza arayışına katıldı.

Dünya dışı yaşam arayışında yeni perde

Güney Afrika'nın ücra bir bölgesinde bulunan MeerKAT radyo teleskobu tarafından kullanılan yeni bir araç, Breakthrough Listen'in gözlemleyebileceği hedef sayısını 1000 kat artıracak.

Dünya dışı akıllı yaşam belirtileri arayan bir girişim olan Listen'e dahil olan bir mühendis ve astronom ekibi, tekno-imza arayışına yardımcı olmak için şimdiye kadar konuşlandırılmış en güçlü ekipman olduğu söylenen enstrüman üzerinde üç yıl çalıştı. Cihaz, MeerKAT'ın kontrol ve izleme sistemleri ile entegre.

Listen, halihazırda Batı Virginia'daki Green Bank Telescope'u (GBT), Avustralya'daki Parkes Telescope'u ve diğerlerini tekno-imza avında kullanıyor. MeerKAT'tan farklı olan şey, antenlerini fiziksel olarak hareket ettirmeye gerek olmaması. 64 anteni, GBT'nin bir kerede görüntüleyebildiğinden 50 kat daha büyük bir gökyüzü alanını izleyebiliyor.

Baş araştırmacı Dr. Andrew Siemion yaptığı açıklamada, "Böylesine geniş bir görüş alanı tekno-imzalı hedefler olan birçok yıldıza erişebilir ve diğer astronomların araştırmalarını etkilemeden mükemmel  bir hassasiyetle hedef belirler.” dedi.

Belirli bir zamanda gökyüzünün daha geniş bir alanını izleyebilmenin yanı sıra, aynı anda 64 nesneyi tarayabilme özelliği, Listen'in uydular gibi insanlar tarafından fırlatılan uzay araçlarından gelen parazit sinyalleri algılamasına ve yok etmesine yardımcı olacak. Yeni aracın gözlemleyeceği ilk hedeflerden biri Alpha Centauri. 2020'de Listen, güneşimize en yakın yıldız ve Alpha Centauri sisteminin bir üyesi olan Proxima Centauri'den gelen garip bir radyo sinyali algılamıştı.

Listen proje bilimcisi Dr. Cherry Ng, "Yakındaki bir milyondan fazla yıldızı araştırmamız yalnızca iki yılımızı alacak," dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.