Bilim & Teknik

Dünyada ilk! Türk mühendisleri buldu!

Türk kimyacılar büyük bir buluşa imza attı.

Dünyada ilk! Türk mühendisleri buldu!

Son yıllarda oldukça başarılı çalışmalara imza atan Türk Mühendisler başarılarına yeni icatlart ile devam ediyor. Şimdi de Ankara Elmadağ'da boya üretimi yapan yerli bir firmanın Ar-Ge ekibi, üç yıllık bir çalışma ile boyayla elektromanyetik radyasyonu engellemeyi başardılar.

Elektromanyetik radyasyon yüze 99 oranında engelleyen boya geliştiren Türk kimyacılar, geliştirilen bu boya ile İstanbul Teknik Üniversitesi ile Fizik Mühendisleri Odası tarafından onay almayı başardı. Peki bu boya elektromanyetik radyasyonu nasıl engelliyor?

1380226516_boya.jpg

Astar boya şeklinde duvara uygulanan boyanın üzerine normal boya yapılıyor. Boyanın çocuk odalarında, hastane ve okullar dahil tüm yaşam alanlarında kullanımının elektromanyetik radyosyona engelleyeceği söyleniyor.

Aslında bu boya dünyada daha önce geliştirilmiş ancak, içeriğinde ağır kurşun olduğu için tercih edilmiyor. Geliştirilen boyanın uygulandığı odada ölçülen elektromanyetik radyasyon değeriyle boya uygulanmamış odadaki radyasyon değerleri arasında yüzde 99'luk fark görülüyor.

Türk kimyacıların geliştirdiği elektromanyetik radyasyonu engelleyen boya çok yakında Türkiye’de piyasaya sürülecek. Boyanın tüm dünya tarafından ilgi görmesi bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.