Bilim & Teknik

Dünyanın en sağlam doğal maddesi artık örümcek ağı değil

Bilim insanları dünyanın en sağlam doğal maddenin bir deniz salyangozunun dişi olduğu belirtti.


Dünyanın en sağlam doğal maddesi artık örümcek ağı değil. İngiltere'deki Portsmouth Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptıkları araştırmaya göre karındanbacaklı familyasından bir deniz salyangozunun dişleri 6.500 megapascala kadar basınca dayanabildi ve dünyanın en sağlam doğal maddesi unvanını örümcek ağından aldı.

Bugüne kadar dünyanın en sağlam doğal maddesi olarak bilinen örümcek ağı 2.000 megapascal basınca dayanabiliyordu.

Bilim adamları deniz salyangozuna ait dişin sağlamlığının daha net anlaşılabilmesi için hayvanının dişlerinin gücünü bir adet çubuk makarnayla 1.5 tonluk bir ağırlığı taşımaya benzetti.

Limpet olarak da adlandırılan deniz canlısının 1mm'den küçük olan dişlerinin son derece sert olan bir tür demir oksit ve kitin adı verilen bir molekülün liflerinden meydana geldiğini belirten bilim adamları, bu ikilinin karışımının sağlam ve dirençli bir maddenin ortaya çıkmasını sağladığını açıkladı.

Deniz canlısının sağlam dişleri ilerleyen yıllarda , uçak ya da gemi yapımında kullanılmak üzere daha dayanıklı malzemelerin üretilmesine ışık tutabileceği kaydedildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.