Dünyanın sonu mu geliyor? Bilim adamlarından korkutan tespit!

Son birkaç yılda, zaman her zamankinden daha belirsiz hissettiriyor. Günlerin giderek daha hızlı geçtiğini düşünüyorsanız haklısınız.

Dünyanın sonu mu geliyor? Bilim adamlarından korkutan tespit!

Bilim adamlarına göre de bu bakış açısı yanlış değil. 29 Haziran'da gece yarısı beklenenden 1,59 milisaniye daha erken geldi. Bu, bilim adamları 1960'larda atom saatleriyle Dünya'nın dönüş hızını izlemeye başladığından beri, yarım yüzyılı aşkın bir sürenin en kısa günüydü.

Üstelik bu tek seferlik bir olay da değil. 2020'de gezegen, o sırada kayıtlı tarihin en kısa 28 gününü görmüştü. Ve daha geçen hafta, 26 Temmuz'da gün normalden 1,5 milisaniye daha az sürdü. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi'nde araştırmacı olan Leonid Zotov, CBS News'e “2016'dan beri Dünya hızlanmaya başladı” dedi. "Bu yıl 2021 ve 2020'den daha hızlı dönüyor."

Dünyanın sonu mu geliyor? Bilim adamlarından korkutan tespit!

Dünyanın oluşumundan bu yana günler çok uzadı. The Guardian'ın belirttiği gibi, yaklaşık 1,4 milyar yıl önce, Dünya'nın bir dönüşü 19 saatten az sürüyordu. Günler, her yıl ortalama olarak saniyenin 74.000'de biri kadar uzar. Ancak gezegenin dönüşü günden güne değişebilir.

Bilim adamları, depremler, El Niño yıllarında daha güçlü rüzgarlar, buzulların eriyip yeniden donması, ay ve iklim gibi dünyanın dönüşünü etkileyebilecek bir dizi faktör olduğuna inanıyor. Bazıları, "Chandler yalpalamasının" da rotasyon üzerinde bir etkisi olabileceğini öne sürüyor.

Günlerin uzunluğundaki dalgalanmaları hesaba katmak için, 1972'den beri ara sıra artık saniyeler dikkate alınıyor. Kısa günlerin mevcut eğilimi devam ederse, saatleri gezegenin dönüşüyle ​​aynı hizada tutmak için negatif bir artık saniyeye ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle, UTCde  bir saniye atlayacaktır.

Artık saniyeler zaten ultra hassas sistemlerde hasara neden oluyor. Daha geçen hafta Meta, son on yılda Reddit ve Cloudflare'de kesintilere neden olan artık saniyelere son verilmesi çağrısında bulundu. Negatif bir artık saniye daha fazla kaosa yol açabilir.

Meta mühendisleri Oleg Obleukhov ve Ahmad Byagowi bir blog yazısında, "Dünya'nın dönüş modeli değiştiğinde, gelecekte bir noktada negatif bir sıçrama yaşamamız çok muhtemel" dedi. "Negatif bir artık saniyenin etkisi hiçbir zaman büyük ölçekte test edilmedi; zamanlayıcılara veya zamanlayıcılara dayanan yazılım üzerinde yıkıcı bir etkisi olabilir."