Bilim & Teknik

Elektrik kullanımını azaltmak için yapmanız gereken 4 şey

Elektriğe daha az ödemek için yapabileceğiniz şeyleri sıraladık.

Elektrik kullanımını azaltmak için yapmanız gereken 4 şey

Eğer sizler de yaz mevsiminde elektrik faturasına bakmaya korkan kişilerden birisiyseniz, o halde bu haberimizdeki önerileri dikkate almanızı öneririm.

Kontrollü kullanım

1471447053_stylish-false-ceiling-lighting-over-cream-vinyl-sofa-and-table-decors-and-grey-wall-color-painted-to-decorate-modern-open-floor-plans-interior-ideas-simple-house-plans-house-plans-open-floor-layout.jpg

Eğer tasarruf etmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey elektrikli cihazların kontrolüne dikkat etmektir. Bunu, izlenmeyen televizyonu kapatarak veya boş olan odanın ışığını söndürerek yapabilirsiniz. Ancak işi biraz daha ileriye götürerek bilgisayar kullanımını saatlere bölebilir, klima gibi cihazları çok daha az kullanabilirsiniz.

Yalıtım

1471446963_loft-insulation.jpg

Evinize yalıtım yaptırmak kışın sıcak havayı, yazın ise soğuk havayı içeride tutacaktır. Böylece elektriği en çok tüketen cihazları sık sık kullanmak zorunda kalmazsınız.

Şofben

1471446888_111a.jpg

Çoğu kişi uzun duşlarda suyun boşa gittiğini söyler, ancak uzun duşlarda asıl harcanan şey elektriktir. Şofbenler suyu hızlı bir şekilde ısıtmak için çok yüksek miktarda elektrik tüketirler. Bunu unutmamak ve duşlarınızı olabildiğince kısa tutmak en iyisidir.

Tasarruflu cihazlar

1471446744_lightsledshero.jpg

Elektrik tasarruflu olan cihazlar, normal modellerden daha pahalıdır ancak bu cihazlar, az elektrik harcaması sayesinde fiyat farkını sadece birkaç sene içerisinde karşılarlar. Bunu düşünerek tasarruflu cihazlar almanız iyi olabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.