Bilim & Teknik

Elon Musk, SpaceX'in Mart ayında Starship yörünge testini deneyeceğini söyledi

Elon Musk'a göre SpaceX, Starship'in uzun zamandır beklenen yörünge test uçuşunu önümüzdeki ayın başlarında tamamlamaya çalışabilir.

Elon Musk, SpaceX'in Mart ayında Starship yörünge testini deneyeceğini söyledi

Cumartesi günü Twitter takipçilerinden birinin sorusuna yanıt veren Musk, özel uzay firmasının mart ayında bir fırlatma girişimini hedeflediğini söyledi. "Kalan testler iyi giderse, önümüzdeki ay bir Starship fırlatma girişiminde bulunacağız" diye yazdı.

Starship'in yörünge test uçuşunun tarihi, geçen bir buçuk yılın büyük bir bölümünde sürekli değişen bir hedef olsa da, önümüzdeki ay roketin nihayet uçacağına inanmamız için güçlü nedenler var.

Elon Musk, SpaceX'in mart ayında Starship yörünge testini deneyeceğini söyledi

Ocak ayında Starship, ilk istiflenmiş yakıt doldurma testini başarıyla tamamladı. "Islak elbiseli prova", SpaceX'in aracın her iki aşamasını da 10 milyon libreden fazla sıvı oksijen ve metan yakıtı ile yüklediğini gördü. Kritik olarak, şirket lansman gününde tamamlaması gereken bazı geri sayım prosedürlerinden de geçti.

SpaceX'in gerçekleştirmesi gereken testler arasında en önemlisi, Süper Ağır sahnenin 33 Raptor motorunun tamamının statik ateşlemesi. Bugüne kadar, şirket aynı anda 14'ten fazla motoru ateşlemedi. SpaceX'in Federal Havacılık İdaresi'nden bir yörünge test uçuşu için onay alabilmesi için bunun değişmesi gerekecek. Ocak ayının sonu itibariyle, SpaceX'in şubat ayının ilk haftası gibi erken bir tarihte statik deneme atışlarını gerçekleştirmeye hazırlandığına dair işaretler vardı. Bu gerçekleşmedi. Ancak Musk'ın yorumu, SpaceX'in testi geç olmadan daha önce deneyeceğini gösteriyor gibi görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.