Bilim & Teknik

Elon Musk, Ukrayna'ya rest çekti!

Elon Musk'ın SpaceX'i, Ukrayna'ya Rus işgalini püskürttüğü için Starlink hizmeti sağlamaya istekli olabilir, ancak şirket uydu internet teknolojisinin her kullanımından da memnun değil.

Elon Musk, Ukrayna'ya rest çekti!

İşletme şefi Gwynne Shotwell, bir Federal Havacılık İdaresi konferansında konuklara, SpaceX'in Starlink'in askeri dronları kontrol etmek için kullanılmasına itiraz ettiklerini söyledi. Shotwell, şirketin, askerlerin iletişim için uydu geniş bantını kullanmasına aldırış etmese de, bunun platformun "saldırı amaçlı" kullanılmasına razı oldukları anlamına gelmediğini söylüyor. Yönetici, SpaceX'in Ukrayna'nın Starlink'i savaş uçaklarıyla kullanma kapasitesini sınırlayabileceğini ve bunu zaten yaptığını da ekliyor. Şirket, sahada kullanımı nasıl engellediğini  ise açıklamadı.

Ukrayna ulusal güvenlik konseyi sekreteri Oleksiy Danilov, Washington Post'a ülkenin askeri operasyonlar için yalnızca Starlink'e güvenmediğini ve ancak bazı durumlarda "saldırı araçlarını değiştirmesi" gerekebileceğini söyledi. Bu arada İçişleri bakanlığı danışmanı Anton Gerahchenko, da Ukrayna'nın uyduyu saldırmak yerine “özgürleştirme" için kullandığını ve Starlink'in "yüzbinlerce hayatı" kurtardığını savunuyor.

Elon Musk, Ukrayna'ya rest çekti!

Starlink, geçen yıl Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna için hayati bir öneme sahip olduğunu kanıtladı. Ülke, hizmeti karasal internet erişimine güvenemeyen siviller, devlet kurumları ve askeri birimler arasında bağlantı kurmak için kullanıyor. Dronlar için bu, Ukrayna'nın keşif uçuşlarını, uzun mesafeli hedeflemeyi ve bombalı saldırıları koordine etmesi anlamına geliyor.

SpaceX'in Ukrayna ile çekişmeli bir ilişkisi var. Şirket, ABD hükümetinin yardımına rağmen, savaş başladıktan kısa bir süre sonra Starlink terminallerini sağlamakta tereddüt etmedi ancak Musk, hizmeti süresiz olarak finanse etmenin çok pahalı hale geldiğinden şikayet etti, ancak kısa süre sonra bu fikrini  de değiştirdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.