Bilim & Teknik

F-35 savaş uçakları silahsız kaldı! Ortada bir komplo mu var?

Aralarında Türkiye'nin de üretiminde yer aldığı F-35 savaş uçakları 2019’a kadar otomatik silahlarını kullanamayacak.

F-35 savaş uçakları silahsız kaldı! Ortada bir komplo mu var?

Türkiye’nin de üreticisi olduğu Amerikan Lockheed Martin firmasınca geliştirilen yeni nesil ‘Müşterek Taarruz Uçağı’ F-35’lerde ki sorunlara bir yenisi eklendi. 9 ülke tarafından ortaklaşa üretilen F-35'in bilgisayar sistemleri için hazırlanan yazılımında uçağın 25 milimetrelik otomatik silahlarını ateşleme kabiliyeti sağlayacak yazılımın bulunmadığı belirlendi. 

"İt dalaşı" olarak tabir edilen uçakların yakın hava çarpışmalarında kullanacağı ana silahından mahrum kalması, ABD’li yetkilileri ve üretici ülkeleri endişelendiriyor. Uçağın üretiminde görevli Amerikan Hava Kuvvetleri yetkilisine göre yazılımdaki sorunların çözülmesinin 2019 yılını bulabileceği, bunun da uçakların operasyonel hale gelmesinden yıllar sonra bile yakın çatışmaya giremeyeceği anlamına geldiğini söyledi.Bu açıklamalardan sonra komplo teorileri üretilmeye başlandı. 

1420626361_img20150105214427.jpg

Uzmanlar, GAU-22/A silahlarının F-35’lerde ateşlenebilir hale getirilmesinden başka mühimmat sorununu da çözmeye uğraşıyor. Dakikada 3 bin 300 atış yapabilen silahın F-35 versiyonları, sadece 180 mermi alabiliyor. Bu yıl içinde operasyonel hale getirilmesi hedeflenen F-35’lerin ilk etapta kullanacağı tek silahı, uzun menzilli havadan havaya atılan Raytheon AIM-120 AMRAAM füzeleri olacak. Uçağın lazer güdümlü bombaları ise ilerleyen zamanlarda eklenecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.