Bilim & Teknik

Facebook Telif ücreti ödeyecek!

Facebook bir anlaşma neticesinde bazı basın kuruluşlarına telif ödeyecek. Detayları aktarıyoruz.

Facebook Telif ücreti ödeyecek!

Facebook, birçok Fransız basın kuruluşunun ürettiği ve kullanıcılar tarafından paylaşılan içeriklere ilişkin ödeme yapılması konusunda Genel Bilgi Basın İttifakı (APIG) ile anlaşma imzaladı. Bu karar ile Facebook Avrupa'da ilk yasayı kabul eden ülke olan Fransa basın kuruluşlarına ödeme yapacak.

Facebook'un Facebook News'te bazı haber ve içerikleri paylaştığının ve bu haberlerin teliflerine dikkat etmediği gerçeği söz konusu.

Facebook'tan yapılan açıklamaya göre, birçok yerel ve ulusal Fransız basın kuruluşunun temsil edildiği APIG ile anlaşma imzalandığı, bunun neticesinde, kullanıcıların paylaştığı ve bu basın kuruluşlarının ürettiği içeriklerin telif hakları için ödeme yapılacağı bildirildi.

Açıklamada yer alan diğer bilgiye göre, söz konusu basın kuruluşları ayrıca Ocak 2022'de Fransa'da yürürlüğe girecek "Facebook News" uygulamasına erişimi olacağı da belirtildi. Facebook News'in bir gazete gibi olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu gazete sosyal ağlarda ve bilgisayarlarda yer alan teknolojik bir gazete. Buralarda üretilen içerikler haber niteliği taşıyor ve kullanıcılar bu haberler için firmadan ücret alabilecekler.

Fransa'daki üye olan kuruluşlar bu sisteme anlaşma gereği entegre edilmiş. Burada üretilen içerikleri bizzat APIG kuruluşuna bağlı basın yayın organları üretecek. Avrupa Birliği (AB) telif hakları kararnamesini hayata geçiren ilk ülke de Fransa olmuştu. Böylelikle bu kuruluşlar emeklerinin hakkını almış olacaklar.

APIG Başkanı Pirre Louette, yaptığı açıklamada, Facebook ile yapılan anlaşmanın Fransız yasalarının uygulanmasını sağlayacağını ve Fransız basın kuruluşlarına önemli finansman katkısında bulunacağını belirtti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.