Bilim & Teknik

Galaksiyi geçmek 200 bin yıl sürüyor

Yapılan bir hesaplamaya göre içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi'nin bir ucundan diğerine gitmek 200 bin yıl sürüyor.


Kainatın büyüklüğü her zaman insanoğlunu şaşırtan bir konu olmuştur. Evrene genel olarak baktığmızda içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi'nden binlercesini barındırdığını biliniyor. İnsanoğlu için oldukça karmaşık görünen bu büyüklüğü hesaplamak bile dimağların karışmasına neden oluyor. Benzer7 bir çalışma Space.com tarafından da yapıldı.

Sitenin haberine göre, Kanarya Adalarındaki Astrofizik Enstitüsünden gök bilimcilerin araştırması, Samanyolu'nun varsayılan sınırı dışındaki yıldızların, diskin içindekilerle benzer yapıya sahip olduğunu gösterdi. Yıldızlardaki ağır metallerin miktarını incelerken bu şaşırtıcı keşfi yapan gök bilimciler, Samanyolu diskinin sanılandan daha büyük olduğu ve ışık hızında seyahat eden bir uzay gemisiyle galaksiyi baştan başa geçmenin 200 bin yıl süreceği sonucuna vardı.Geçmişte yapılan araştırmalar, bu yolculuğun 100 bin ila 160 bin ışık yılı süreceğini öngörmüştü. Martin Lopez-Corredoira liderliğindeki araştırmanın ayrıntıları, "Astronomy & Astrophysics" dergisinde yayımlandı.

Her ne kadar araştırmacılar böyle bir sonucu varsa da halihazırda ışık hızında hareket edebilen bir uzay aracı olmadığı için 200 bin yıl da ulaşılabilecek bir rakam değil. Teorik olarak ışık hızına ulaşıldığında ışık da artık madde formundan çıkıyor ve farklı bir forma geçiyor. Bu yüzden bu hıza çıkabilen bir araç yapmak günümüz teknolojileriyle mümkün görünmüyor.

Yorumlar
TUNCER
Roketlerin saatler süren yolculuğuna karşı şimşek çakınca yeryüzüne inme süresi kaç salise acaba rabbimiz için mesafe yoktur.
Cevapla
gurbet adami
bende diyordum niye dualarimiz kabul gormuyor hemen,baksana isik hizinda bu kadar zaman aliyorsa demeki isteklerimiz yerine ulasmadan tahtali koyu boylamis oluyoruz demek.Adem as.Allaha tovbeside ikiyuz sene surmus ondan sonra kabul gormus,ne tesaduf.yani sesi ancak ikiyuz yildan sonra rabbine ulasmis demeki...
Cevapla
Bu Ne Ahmakça Bir Düşünce
Böyle düşündüğün için duan kabul olmuyordur Allahla kulun arasında senin sandığın gibi mesafe yok şaka niyetine bile bunu yazdıysan şirke düşersin ahmak arkadaş
derviş
kainat sonsuz büyüklükte ama Rabbin sana şah damarından daha yakın
:-)
bakış açısı güzel
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.