Bilim & Teknik

Japon Space X rakibi başarısız oldu

Özel bir şirket tarafından uzaya gönderilmesi planlanan MOMO-2 roketi fırlatma sırasında alev alarak kullanılamaz hale geldi.

Japon Space X rakibi başarısız oldu

Özel şirketlerin uzaya füze gönderme denemeleri dünyanın dört bir yanında devam ediyor. Ağırlıklı olarak Space X ve Blu Origin gibi ABD merkezli şirketler tarafından yapılan denemelere Japonya'daki bir şirket de katıldı. Merkezi Japonya'nın Hokkaido şehrinde bulunan Interstellar Technologies tarafından geliştirilen MOMO-2 roketi deneme sırasında infilak etti.

Space X'e Japon rakip olarak tanımanabilecek olan şirketin geliştirdiği roket, Hokkaido Adası'nda Taiki kentindeki deneme sahasından fırlatıldıktan kısa süre sonra alev alarak düştü. Büyük bir patlamayla yanan roket yangın sonrası kullanılamaz hale geldi.

MOMO-1 de başarısız olmuştu

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan yetkililer, 10 metre uzunluğunda, 50 santimetre çapında ve bir ton ağırlığındaki roketin alev aldığını, olayda yaralanan olmadığını açıkladı. Japonya'da geçen yıl temmuz ayında 100 kilometre irtifanın üzerine çıkması planlanan MOMO-1 füzesinin denemesi de benzer şekilde başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Geçmişte Space X'in de roketleri benzer şekilde patlama ve yangınlara maruz kalmış, şirket birçok olumsuz denemeden sonra uzaya yeniden kullanılabilir roketler göndermeyi başarmıştı. Günümüzde Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilen kargolar Space X roketleri tarafından ulaştırılıyor. Yeniden kullanılabilir roketler uzay uçuşlarının ucuzlaması ve beraberinde uzaya daha fazla çıkılmasına sağlamak açısından önemli bir adım.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.