Bilim & Teknik

Uzaya robot gönderildi

Uluslararası Uzay İstasyonu'na yapay zekaya sahip CIMON isimli bir robot gönderildi.


Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX ve NASA işbirliğiyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na bir kez daha kargo gönderdi. Yüzlerce kiloluk malzemenin yanı sıra kargoyu taşıyan rokette bir de yapay zeka robotu vardı.

Ünlü girişimci Elon Musk'ın SpaceX firması, 30 Haziran 2018 Cumartesi günü Falcon-9 roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na 2 bin 700 kiloluk kargo gönderdi. Rokette deneylerde kullanılacak farelerden bol kafeinli kahveye kadar, uzay İstasyonundaki astronotların ihtiyaç duyduğu her şey var.

Yapay zekalı robot: Cimon

Uzaya gönderilen kargonun içinde ismi CIMON  olan yapay zeka destekli bir robot da bulunuyor. Simon, bir ekranın içinden, gülümseyen bir yüzle iletişim kuruyor. Uçarak gezebiliyor. Konuşup sesli komutlara cevap verebiliyor. Simon göreve başlamadan önce, istasyonda testlere tabi tutulacak. Testleri geçerse Uluslararası Uzay İstasyonu'nda astronotlarla birlikte çalışacak.

IBM tarafından geliştirilen CIMON, ekranında oynatacağı direktifler ve videolar sayesinde astronotlar karmaşık işleri daha kolay halledebilecek, görevliler robota sorular sorabilecekler.  Tüm güzel gelişmelere rağmen CIMON’un uzayda görev yapacağı süre şimdilik 3 saat ile sınırlı. Yani bir test amacı taşıyor, eğer bu aşama başarılı olarak tamamlanırsa daha uzun sürelerde çalışacak robotları yakın zamanda göreceğiz.

SpaceX, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi ile yaptığı 16 milyar dolar değerindeki anlaşma kapsamında uzaya 15'inci kez malzeme taşımış oldu. Şirketin hedefi, Uluslararası Uzay İstasyonu'na yapılan yolcuklukları daha az maliyetli bir hale getirmek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.