Bilim & Teknik

Genç birisinin kanını, yaşlı birisine aktarmak gençleşme sağlar mı?

Bilim insanları, genç kişilerin kanının yaşlı kişilere aktarılmasıyla ne olacağını görmek için deneyler yürütüyor.

Genç birisinin kanını, yaşlı birisine aktarmak gençleşme sağlar mı?

Yaşlığı önlemek için bir çözüm bulmanız istenseydi, aklınıza ilk olarak ne gelirdi? 1800'lerin sonlarında bu soruyu kendilerine soran bilim insanları, gençliğin sırrının insan kanında bulunabileceğini düşünmüşler. Vücudumuzdaki kanın tazelenmesinin ve genç birisine ait olan kanla değiştirilmesinin bizleri gençleştireceğini düşünen bilim insanları, fareleri kullanarak korkunç bir deney yapmışlar.

1471469050_maxresdefault.jpg

Deney, iki farklı farenin vücutlarının birleştirilmesiyle yapılmış. Farelerin vücutlarını bir bütün haline getiren bilim insanları, kan değişiminin etkilerini görebilmek adına yaşlı ve genç fare seçmişler. Bu etik olmayan deney, ilginç bir şekilde işe yaramaya başlamış. Yaşlı farenin vücut fonksiyonları iyileşmiş ve kas gücünün artığı gözlenmiş. Aynı şeyler garip bir şekilde genç fare için de geçerli olmuş. O zamanın raporlarına göre, iki farenin kalp atışları bile hızlanmış.

1471469058_14814tumb750xauto.jpg

Bu deneyden sonra insanlarda da aynı şeyin olabileceğini düşünen bilim insanları, deneylere başlamalarına neden olacak bir kanıt bulamamışlar. Aynı şey, bilim insanlarına göre insanlar için geçerli değilmiş. Ancak hemen pes ettiklerini düşünmeyin, bugün bile kan değişiminin insan üzerindeki etkileri araştırılıyor. Bilim insanları, genç kişilerin kanının gençleştirme özelliğinin olup olmadığını birgün bulacaklarına inanıyorlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.